| Paul_Nagy_1990 a întrebat:

Pe cati biti imi pot instala windows vista?

pc meu are

2gb de ram

placa video ati radeon 9600 family

procesor Intel pentinum4

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Merge si pe 32 si pe 64 biti. Pe 64 se pune de obicei cand ai memorie ram de la 4 in sus.
Daca ai 2gb, cel mai bun e pe 32 biti.
Windows-ul pe 32 biti foloseste maxim 3gb memorie si daca ai mai multa, e bine sa pui windows pe 64 ca sa o foloseasca toata. Depinde si ce programe folosesti - sunt unele programe care merg numai pe 64 biti - dar sunt rare - in general pe 32 biti merg majoritatea programelor. In plus pe 64 biti pot sa apara probleme la unele drivere.

| Paul_Nagy_1990 explică:

Si o sa se miste bine windowsul pe 32 de biti?

| Auditore_Mario_1994 a răspuns:

Salut! Nu recomand Vista. Iti poti instala windows 7. Daca nu ai de ales oricare il instalezi la configuratia ta este cel de 32 bit. Atentie. Cel pe 64 de bit in default consuma mai mult ram deci ii ramane mai putin utilizatorului.