| sTi1997 a întrebat:

Pe scurt, am o problema legata de placa de sunet la un laptop. Problema este ca dupa un fulger puternic si un restart la laptop nu am mai gasit nici la device manager nici la drivere, deci absolut nicaieri Realtek High Definition Audio. Tin sa precizez ca microfonul incorporat inca functioneaza si se aude un set vag cand conectez o pereche de casti. Laptopul merge perfect in rest plus ca in dxdiag nu mai apare realtek high definition audio la tab-ul de audio si imi apar 3 taburi de sunet nu unul ca inainte (Realtek High Definition Audio).
Este placa de sunet dusa sau am o alta problema?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

S-a ars circuitul integrat din placa de sunet.
Trebuie schimbat sau poti folosi o placa de sunet extern pe USB.

1 răspuns:
| aditimus a răspuns:

E posibil sa fie arsa placa, verifica in bios daca iti mai apare sunetul in meniu.