| Ciu_Adrian_1991 a întrebat:

pentru editare video am de ales dintre un laptop cu procesor Intel® Core™ i7-7700HQ 2.80GHz, Kaby Lake™, 15.6", Full HD, 8GB, 1TB, DVD-RW, nVIDIA GeForce GTX GTX1050 4GB și un PC care fiind mai slab ca si generatie la procesor fiind un i3 dar frecventa mai mare de 4GHz plus același componente ca și laptopul dar Placa video este 1050TI de 4GB plus un ssd de 120 GB pentru Windows și cele necesare unei rulării mai rapide menționez ca PC este mai ieftin cu 800 lei cu tot cu periferice decât laptopul și sincer nu știu ce alegere sa fac ma pune în dificultate diferenta dintre procesoare voi ce a-ți alege?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru editare video, dacă vrei să nu te apuce primăvara viitoare îți trebuie accelerare grafică, nu neapărat procesor bun. Asta înseamnă placă video bună... adică desktop, că să poți face și upgrade pe viitor. De ce nu îți faci tu frumușel de banii ăia care i-ai da pe laptop, un desktop cu o placă video bună? GTX 1050 e o jucărie. Pt editare video ai să vrei de la GTX 1070 in sus.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Avand in vedere ca, la prelucrari video trebuie facute foarte multe calcula pentru randare, este clar ca un procesor I7 este mult mai bun.
Totodata insa, si temperatura generata este mare, ceea ce suprasolicita un laptop, acesta ne-avand posibilitate de racire mare, in timp.

In concluzie, pentru lucru des de prelucrari video iti recomand un PC dedicat cu procesor I7 si soft configurat dedicat (doar cu sistem de operare minimal, fara alte programe "grele" instalate, cu care sa se poata realiza randare in timp real chiar si in cazul celor mai complexe efecte aplicate.

| sierra1 a răspuns:

Ia i7., clar că e mai tare.

| GPA a răspuns:

Da, dar acel i3 este quad maxim. Este și o generație skylake (2core/2threads), i7 7700hq este octa (4 core/8threads) și este kaby lake (a 7-a generație). Este un procesor mai nou, făcut pentru laptop și gaming. Depășește i3-ul cu mult.

Ssd-ul îl poți achiziționa și pentru laptop separat, și chiar îți recomand mai ales pentru editari photo/video. Alege laptop-ul. Ai performanțe mai mari la randare.

| Al3x998 a răspuns:

Îți recomand sa mergi pe laptop, i7 7700HQ, fiind mai bun.

| fatiggue a răspuns:

Recomand iMac sau macbook.