| CristiCristiano a întrebat:

Pierzi garanția dacă rootezi tableta/telefonul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

NU se pierde garanţia pentru root, ROM custom sau instalat orice ţine de soft. Este lege şi în România şi în UE. Legea datează din 1999 şi se aplică la telefoane la fel ca la laptops sau PC-uri. Dacă pentru PC nu se refuză garanţia pentru că ai instalat ceva, nu se refuză nici la smartphone.
De ce? Pentru că aceste aparate pentru asta sunt făcute, să ruleze soft. Nu e treaba nimănui ce soft rulează şi nu are nicio legătură cu defectele hardware.
Singurul fel în care comerciantul poate refuza garanţia pe motive software este dacă poate dovedi că softul în cauză (root, ROM, app etc.) a provocat problema pentru care este invocată garanţia.
Deci, dacă un comerciant foloseşte asemenea pretexte pentru a refuza garanţia, ori este ţeapă, ori nu cunoaşte legea. În ambele cazuri îl puteţi reclama liniştiţi la ANPC.
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=CELEX:31999L0044
http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_vanzarii_produselor.php

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Da, PIERZI Garanţia dacă faci Root!

Toate cele bune!

| alexandrualind a răspuns:

Nu

| aalexei a răspuns:

Da

| Marius1789 a răspuns:

Da.

| Alexandrescu_Vlad_1990 a răspuns:

Salut! In primul rand, cred ca ar trebui sa intelegi in ce consta root-ul. Ca sa intelegi, gandeste-te ca ai fi pe un PC, ca si guest, nu ca si admin. Asa esti si pe telefon/tableta. Root-ul consta in exploatarea android-ului ca sa te faca admin.
Da, iti pierzi garantia daca iti rootezi telefonul/tableta dar poti face unroot si totul va fi ok. Sper ca te-am ajutat si ca ai inteles.

| Georgescu_Radu_1992 a răspuns:

Daca il rootezi cu Root Master/ King Root/ orice aplicatie "one click root" nu iti pierzi garantia.