| CheyTack a întrebat:

recent primesc o eroare de la hard disk cand incerc sa mut sau sa instalez programe mari, peste 10 gb: "Cycle redundency check"
Primesc eroare si cand dezarhivez si cand dau copy si cand instalez.
Am facut urmatoarele: am facut un test cu CHKDSK ala scurt de 20 de minute, am incercat sa dau defragmentare tot degeaba, as instala un program care sa imi caute erorile da nu stiu nici unul urmeaza sa fac testul avansat cu CHKDSK dar daca nu merge ma gandeam ca primesc niste sugestii.
Precizez ca laptop-ul este nou are 2 saptamanii, windows 10.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Cycle redundency check" apare atunci cand vrei sa copiezi in ciclu (bucla inchisa).
De exemplu, daca vrei sa copiezi un folder in el insusi (s-ar copia la nesfarsit), atunci primesti astfel de avertizare.

Chkdsk avansat (ala lung), pentru suprafata, se foloseste pentru marcarea bad-urilor de pe hard disk.

| ToANewUnderstanding a răspuns:

Memorie ai pe partitia respectiva?
Iti recomand si Partition Master pentru verificare.

| mihai69 a răspuns:

Erorile de CRC apar la erori de citire de pe disc, pe care sistemul nu reușește să le corecteze.
Acum, dacă e de la disc sau de la sistemul de operare, ori de la alte componente... greu de spus.

| CheyTack explică (pentru Bula):

Deci ce imi recomanzi? sa fac chkdsk avansat?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bula):

Acum am observat: la programe (fisiere) mari, "peste 10 Gb".

Unele sisteme de operatii nu stiu sa gestioneze fisiere mari. De exemplu, win XP si Vista are limita de 4 Gb.
Poate sa fie si o asemenea problema, la instalare sa-ti apara un fisier atat de mare, incat sistemul nu mai stie cum sa-l trateze. In aceste cazuri (rare) nu totdeauna primesti mesaje de eroare corespunzatoare problemei efective.

Bula
| Bula a răspuns (pentru CheyTack):

Poti incerca si chkdsk avansat.
Ce fisier /program atat de mare vrei sa folosesti?

| CheyTack explică (pentru Bula):

Poate sa mai fie si de la un program instalat gresit. Din cauza unui virus nu cred...

Bula
| Bula a răspuns (pentru CheyTack):

Ce fisier /program atat de mare vrei sa folosesti?

| K0sti a răspuns (pentru Bula):

De exemplu, win XP si Vista are limita de 4 Gb....de unde ai scos bazaconia asta?

Bula
| Bula a răspuns (pentru K0sti):

Am patit eu, la generare fisier iso.
La fisier de 4, 8 Gb n-a putut gestiona corect.
Imagine iso de 8Gb s-a reusit copiat doar cu w7 si cu Linux.

| K0sti a răspuns (pentru Bula):

Nu exista asa ceva, decat daca ai partitii FAT32!

| CheyTack explică (pentru Bula):

Am incercat mai multe chestii si programe si fisiere, am incercat un joc de 26 de gb si primesc eroarea la dezarhivare la 26 %, am incercat un install cu iso si la fel. Problema mi-a aparut dupa ce am instalat Daemon Tools, l-a sters da degeaba

Bula
| Bula a răspuns (pentru CheyTack):

Dezarhivat, continutul poate sa creasca si cu 10-20 ori.
La dezarhivare mai sunt si fisiere temporare de marime asemanatoare.
Ai suficient spatiu liber pe disc, in partitia de destinatie?
(26Gb X 20 X 2 = 1 Tb, iar daca iti da eroare la 26%, atunci presupun ca ai doar intre 100-250Gb liber pe partitie, care se umple, nu-i suficient pentru despachetare.)

| CheyTack explică (pentru Bula):

Am 470GB liberi

Bula
| Bula a răspuns (pentru CheyTack):

Treci pe pm, sa nu facem aici chat pe forum