| cristygameru a întrebat:

Am o problema cu unele jocuri pe calculator. Cand le instalez sau le dezarhivez imi da eroare. Cand dezarhivez, imi da "corupted file". Cand instalez, imi da eroare din aceea cu : Retry | Abort | Ignore. Sa va mai zic ca mi-am cumparat acum cateva zile un Hard disk second hand de 320 Gb cu cablu Sata. Jocurile le-am bagat pe acesta. Spuneti-mi de la ce ar putea fi. Eu banuiesc ceva dar nu va zic, ca sa nu va bag in cap, de ex: " mi-am cumparat o placuta RAM si nu prea e buna, se cam deconecteaza", iar voi spuneti: A, da pai de la RAM este... Deci. spuneti voi, ce credeti ca ar fi? Am reinstalat Windows-ul 7 recent, de o saptamana.

2 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Instaleaza HDD Sentinel, poti sa descarci direct de la ei de pe site.
Cum deschizi programul, el iti va spune viata si temperatura hard disk-ului, in plus iti spune si daca ai sectoare BAD pe hard.
Daca viata este sub 100%, este deja un semn de alarma.
Daca bareta de RAM ar avea probleme, s-ar bloca calculatorul sau ti-ar da Blue Screen.

| Trased a răspuns:

Pai o problema, faza cu corupted file o primesti de la antivirus din cate situ si te avertizeaza ca e virusat acel file, apoi cand instalezi si primesti eroarea, ar putea fi ca nu ai memorie, sau e ceva defectata placa de memorie.
Problemele pot fi urmatoarele: Win / Antivirus / Placa de memorie. Nu este exclus ca toate 3 sa fie afectate.