| iMaxie a întrebat:

Sunt nou aici, asta este prima intrebare si rog foarte multa seriozitate. Am un computer / Pc mai vechi, DDR2 si am placa video integrata, credeti ca as putea pune ATI Radeon HD 3450 256MB PCI Express pe el? mai jos gasiti si datele despre Pc! Eu zic ca este buna, dar nu sunt sigur... voi ce spuneti? Detalii despre Pc: Procesor : Intel(R) D CPU 3. 00Ghz 1, 50Ghz Memorie RAM : 2Gb Placa video : Intel (R) 946Gz Chipset Family Express 256Mb Placa audio : Yamaha Hd Audio Ce spuneti, merge acea placa video de sus (ATI Radeon HD 3450 256MB PCI Express) pe el? Ps: Dau fundita si daca mai este nevoie de vreo informatie o ofer cu mare drag sperand la ducerea unei decizii finale in alegerea placii video... Multumesc Anticipat!

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Personal cred ca da la ce pc ai, dar e foarte important sa cauti asa pe placa apare un cod ibm seria n 234-543 cauti pe net ce placa se potriveste

| iMaxie explică (pentru RAY):

Sincer nu ma descurc in build-uri de Pc-uri, vreau doar sa stiu daca merge pusa la Pc-ul meu!

| AdrenalinTm a răspuns (pentru RAY):

laughingmai tare il incurcilaughing

| iMaxie explică (pentru AdrenalinTm):

Poftim numele : Lenovo ThinkCente XXXX

| AdrenalinTm a răspuns (pentru iMaxie):

Lenovo ThinkCente xxx in loc de x rile alea ar trebui sa fie numar gen 6239, 6302, 7244, 7355, 7373, 7628, 7639, 9960) / M58P (TYPE 6138, 6209, 7188, 7347, 7358, 7484, 7635, 9965)

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Ce ai folosit ca sa vezi modelul? dxdiag, cpuiz, everest?
cea mai sigura metoda e sa deschizi pc si sa te uiti sau sa ii faci o poza

| RAY a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Un soft care sasi spuna ce placa e compatibila cu placa de baza nu exista? eu am aida, cred ca cu el se poate afla ce placa de baza are

| RAY a răspuns (pentru iMaxie):

Eu am placa buna integrata in placa de baza de asta spun ce stiu si eu, totusi descarca aida sa vezi ce sistem ai

| AdrenalinTm a răspuns (pentru RAY):

E plin internetul de asemenea programe decat sa te apuci sa le incerci pe toate e mai simplu sa deschizi capacul de la pc si sa faci o poza de obicei scrie MARE modelul

| iMaxie explică (pentru RAY):

Am descarcat aida 64 Extreme : Elementul Valoare
Atribute placa de baza
ID placa de baza
Numele placii de baza Lenovo ThinkCentre XXXX

Atribute Front Side Bus
Tip bus Intel GTL+
Latime Bus 64 bit
Ceas real 200 MHz (QDR)
Ceas efectiv 800 MHz
Largimea de banda 6400 MB/s

Caracteristici bus chipset
Tip bus Intel Direct Media Interface

Producator placa de baza
Nume firma Lenovo

| RAY a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Ai dreptate

| AdrenalinTm a răspuns (pentru RAY):

Sau daca e carcasa din aia complicata si nu o poti deschide spune-mi mai multe detalii despre procesor modelul lui cum ai zis si modeul procesorului integrat in om placa de baza Intel (R) 946Gz (in descrierea ta ziceai ca e placa video)poate are si un cip ce ajuta grafica dar sa stii ca procesorul placi de baza e altceva el stie cu USBurile HDDurile, internetul...el pur si simplu leaga tot dicteaza viteze de transfer

| iMaxie explică (pentru AdrenalinTm):

Ok, pe lasam toate astea, am inteles faptul ca eu am doar un chip in calculator care functioneaza aproape ca o placa video, dar este mult mai slab decat una, vreau sa stiu daca merge sa o pun pe asta

| AdrenalinTm a răspuns (pentru iMaxie):

Daca e una din placile astea THINKCENTRE (TYPE 9642, 9644, 9645) sa stii ca nu se potriveste placa aia video, pentru e pci expres 2 si u ai nevoie de pci expres 1

| iMaxie explică (pentru AdrenalinTm):

1.cum pot afla ce type este, fara sa descid unitatea si 2.Placi video second hand ATI Radeon HD 3450 256MB PCI Express
( nu scrie PCI express 2 -ci doar pci express)

| AdrenalinTm a răspuns (pentru iMaxie):

Daca cauti la specificatii ai sa gasesti scrie PCI 2
http://www.gpureview.com/Radeon-HD-3450-PCI-E-card-555.html
si ca sa afli fara sa deschizi ar trebui sa incerci multe programe CPUIZ
care il iei de aici ftp://ftp.cpuid.com/cpu-z/cpu-z_1.72-en.exe
sunt multe programe care everest

| iMaxie explică (pentru AdrenalinTm):

Ok,la nume scrie Intel Pentium D 925

| iMaxie explică (pentru AdrenalinTm):

Sau imi poti sugera o placa video bunicica la caracteristici si buna la pret compatibila cu pc-ul meu?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru iMaxie):

Trebuie sa caut si sa ghicesc placa ta de baza dupa detalii (Lenovo thinkcentre lga775 946Gz Chipset) sa imi dau seama ce placa ar putea suporta un Pci exres, Pci exres2 dar sa stii ca e pe ghicite nu e ceva concret.
pe carcasa ta scrie IBM?

| iMaxie explică (pentru AdrenalinTm):

Nope

| AdrenalinTm a răspuns (pentru iMaxie):

Dar tu ai nevoie neaparat de o placa video? ai putea sa ii aduci si alte imbunatatirti

| AdrenalinTm a răspuns (pentru iMaxie):

Eu tiam gasit cateva exemple
http://www.okazii.ro/......a173883047

http://www.okazii.ro/......a119678422

iti alegi placa trimiti si un mesaj la vanzator spui detalii despre pc tau si o sa iti zica si el

| iMaxie explică (pentru AdrenalinTm):

O recomandare la sigur nu ai?
adica sa stii ca merge sigur...

| AdrenalinTm a răspuns (pentru iMaxie):

La sigur o sa mearga nu asta e problema, chestia e ca ori o sa mearga placa la adevarata ei putere ori mai la 60-80% o sa o poti folosi

| iMaxie explică (pentru AdrenalinTm):

Deci pot sa o folosesc fara probleme, deci daca o cumpar nu ma trezesc cu problema sa nu mearga

| AdrenalinTm a răspuns (pentru iMaxie):

Ma ti-am zis vorbeste si cu vanzatorul ca nu toate placile au specificatiile complete la descriere sau mai greseste in descriere

| AdrenalinTm a răspuns:

Pai trebuie sa spui si CE PLACA DE BAZA ai si Intel (R) 946Gz Chipset Family Express nu e o placa video e un cip video integrat in procesor, deci practic nu ai o placca video, trebuie sa spui modelul placi de baza sa iti spun

| iMaxie explică (pentru AdrenalinTm):

Ok,ID placa de baza :
Numele placii de baza : Lenovo ThinkCentre XXXX