| brutus123 a întrebat:

tocmai ce mi-am formatat laptopul (nu este foarte bun, recunosc).Am o problema cand incerc sa deschid un folder:Sunt pe desktop, dau la my computer, acolo dau pe D: dupa ce schid D: mi se blocheaza calculatorul si mi se restarteaza, care ar putea fi problema?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Lasă-i pe restul să abereze off topic și uite ce îți recomand:
Problema la tine s-ar putea să fie bad-uri pe hard disc survenite de la un Windows contrafăcut descărcat de pe servewru ăla unde toți vreți invitații, Windows-uri ce toate au un malware ce crează bad-uri logice pe hard disc sau fișiere de sistem sunt modificate cu cod malițios si și de la asta se fac bad-uri logice
Dacă știi că temapraturile procesorului și hard discului sunt în paramatrii optimi adică nu depăsesc 50-60 de grade(60 grade cât îi hdd în sarcină de exemplu), atunci e de la bad-urile de pe hdd problema.
Descarcă de pe net had tune instalează aplicația și da-i o scanare la hard disc sau poți folosi ca alternativă defragler, care deși este un utilitar de defragmentare a Hdd în timpul analizei de fragmente analizează și temepraturile și starea generală a hard discului.
Dacă ai detecta bad pe hard disc descarcă ultimate boot cd de pe net scrie ISo-ul pe un Cd și butează de pe el.Nu te speria de intrața lui că este un cd de service scris sun DOS(nu ăla uman ci sistemul de operare MS-DOS).
Intră la Hdd tools/pertitions tools
Localizează aplicația super hdd 1.6
Butează aplicația în RAM lăsând totul în default.
Acum vei avea o fereastră cu partițiile disponibile în sistem.Scanaează partiția cu probleme și notează sectoarele de bad detectate.Aceste sectoare de bad sunt măsurate în cilindrii deci dacă va găsi bad pe partiție va apărea un B cu roșu iar în dreapta acolo în tabel bad cyl found și numărul lui(de exemplu 5600).Ei astea trebuie notate ca să știi de unde până unde să le izolezi.
Acum după ce testul de suprafață s-a încheiat va fi nevoie să ștergi partiția și apoi să izloezi sectoarele ce conțin bad/baduri creând partiții altele decât cele de Linux sau Windows(ext sau NTFS) și apoi să selectezi pe hidden, adica ascunse, astfel te asiguri că nu le vei accesa accidental din Windows, dar în schimb trebuie să reții care sunt în caz de resoftare, asta ca să nu instalezi Windows pe ele și astfel să măreșt suprafața cu bad-uri, care în timp va distruge tot hard discul.
Asta e un remediu de cum să îl repari, dar ca să faci asta trebuie să și merite asta, de exemplu ai un hdd mare și nu vrei să îl arunci. Dacă e unu de capacitate mică până în 100de Gb nu prea are sens să îl repari deoarece nu merită că sunt destul de ieftinele.Succes

13 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

L-ai formatat complet? Daca nu te descurci poti merge la un specialist sau la un service pentru ajutor. happy Succes!

| Konata a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa chemi un specialist in calculatoare deoarece este o operatiune cam delicata. S-ar putea ca laptopul sa nu recunoasca D-ul si cred ca va trebui sa formatezi laptopul din acel hardisk. Sau poti scana partitia de cu un antivirus bun( incearca cu NOD ). Sper ca te-am ajutat. Daca nu-si revine cheama neaparat un specialist. happy

| Azµre a răspuns (pentru Konata):

Dap happy
Te pup.

| Konata a răspuns (pentru Azµre):

happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema, cu siguranta, esti tu. Daca stiai sa umbli cu un calculator nu aveai aceasta problema.

| Konata a răspuns (pentru anonim_4396):

Hey tu! Nu e nevoie sa-l cuzi asa. De unde stii tu ca problema este el? Vrei sa citeasca tot dictionarul sau numai stiu eu ce ca sa umble pe un laptop? Abtinete de la comentarii de genul asta si daca vrei sa stii si eu am avut aceeasi problema si s-a rezolvat.

| Azµre a răspuns (pentru Konata):

Bad-uri pe hdd happy un format complet și merge

| Konata a răspuns (pentru Azµre):

Da, si asa. happy Eu am vorbit din propria mea experienta. Dar speram sa-si rezolve problema cat de curand happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Konata):

1. ce treaba are dictionarul cu formatarea unui laptop?
2. exprimarea "sa formatezi laptopul din acel hardisk" e cretina si indica habarnism
3. din moment ce partitia D nu poate fi accesata, cu siguranta nu poate fi nici scanata cu un antivirus
4. se scrie "abtine-te" si nu am nici un motiv sa o fac

| Konata a răspuns (pentru anonim_4396):

1. daca ai fi citit si tu niste carti ai fi stiut ca ''nu ai nvoie de eictionar'' este o expresie care se foloseste in cazuri ca acesta, adica mai pe intelesyul taunu cred ca baiatul are nevoie de nu stiu ce lururi ca sa umble pe un laptop.

2.Intr-adevar m-am exprimat gresit, trebuia sa spun ''sa formateze hardikul. Multumesc de atentionare.

3.fi stiut ca ''nu ai nevoie de dictionar ca sa.'' este o expresie folosita in cazuri ca acesta adica mai pe intelesul tau nu ai nevoie de nu stiu ce chestii ca sa umbli pe un laptop asa cum ai zis tu ''Problema, cu siguranta, esti tu. Daca stiai sa umbli cu un calculator nu aveai aceasta problema. '' De unde stii tu ca problema este el? Daca nu ai mai avut niciodata o problema de genul asta nu te baga daca stii ca nu esti in stare sa dai un raspuns decent.

2.Cred ca exprimarea mea este destul de buna avand in vedere ca poti formata un pc\laptop printr-un hardisk. Afla mai multe pe wikiedia. Nu cred ca e cazul sa insinuezi ca sunt nestiutoare si cretina daca, dupa parerea ta am gresit o exprimare. Nu acuza fara sa cunosti.

3. Poate fi scanata foarte bine cu un antivirus bun insa e nevoie ca un specialist s afaca aceasta miscare.

4. Se mai greseste cand scrii la tastatura. ai mai gasit si tu un motiv ca sa ai 4 si nu 3. laughing Daca nu ai nici un motiv sa o faci, bravo tie.

5. Daca tu crezi ca nu te cunoaste nimeni, nu trebuie sa profiti de acest fapt ca sa comentezi aiurea. Am vazut foarte bine ca esti incepator as aca, pe viitor sa ai mai multa grija. Numai bine! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Konata):

1. exprimarea ta precara si desele greseli gramaticale indica faptul ca citesti mult mai multe carti decat mine... referindu-ne strict la expresia folosita de catre tine, a fost foarte prost aleasa, foarte prost introdusa in text si foarte neadevarata. ca sa poti umbla pe un laptop chiar iti trebuie cunostinte de baza, iar respectivul e evident ca nu le stapaneste.

2. nu am spus ca nu poti formata un pc/laptop "printr-un hard disk" (din nou, exprimare cretina, mai ales ca nu formatezi un pc/laptop, ci tot un harddisk, astfel reiesind "poti formata un harddisk printr-un harddisk" si desi nu e 100% neadevarata, este 100% cretina). pentru cultura ta generala, majoritatea formatarilor nu se fac de pe hard disk, se fac de pe dispozitive bootabile. doar formatarile de partitii sau formatarile unui hard secundar se fac din OS (deci, de pe hard disk, cum ar spune orice habarnist)

3. scanarea unei partitii ce nu poate fi accesata sau care nu este recunoscuta de calculator nu poate fi facuta nici de un specialist, nici de dumnezeu. scanarea va putea fi facuta numai dupa ce partitia va putea fi accesata, in urma unei interventii.

4. de ce punctele tale sunt in aceasta ordine: 1; 2; 3; 2; 3; 4; 5? ai suferit un accident vascular sau care e faza?

5. nu stiu cum ai tras excelenta concluzie ca sunt incepator. daca vorbim strict despre calculatoare e evident care dintre noi vorbeste fara sa aiba habar...

| Konata a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc de sfaturi. Vrei sa fiu sincera? Ti-am raspuns asa intentionat la raspunsul tau asa happy.Chiar am vrut sa vad cum reactionezi deoarece am avut multe dispute cu alti useru de pe acest site si mereu s-a terminat cu injuraturi din partea lor. Imi dau seama ca ai cam umblat prin lume si stii cum sa vorbesti fara sa-ti pierzi controlul. Referitor la faptul ca esti un incepator, nu se vede. Chiar te pricepi la raspunsuri si din prima am vrut sa vad cam cum rectionezi daca a-si comentat urat.Referitor la erorile gramaticale pe care le-am facut, asta e alta treaba happy. Numai bine!

| BogdanDeva a răspuns:

Probleme cu supraincalzirea procesorului sau probleme grave la hard(badd-uri nulte si grave).

Stima.