| xGamerZ212 a întrebat:

turbo boost de la Intel i5 e daunator pentru procesor? Il supraincarca?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Tehnologia Turbo Boost este o tehnologie interna, incorporata in procesor de catre fabricant (Intel).
Functioneaza in mod automat cand sistemul de operare cere functionare mai intensa.
Ca urmare, nu supraincarca si nu este daunator. Trebuie doar asigurata racire suficient de buna pentru procesor!

In majoritatea calculatoarelor care functioneaza cu procesorul compatibil Turbo Boost, singura posibilitate de interventie a utilizator este in BIOS (Enable/Disable), daca fabricantul placii de baza a prevazut acesta. In lipsa, procesorul capabil TB va functiona implicit cu aceasta functie admisa.

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Nu
este exact invers, e o solutie sa consume putin si sa se incinga putin atat timp cat procesorul nu e incarcat
si sa aiba de unde sa traga cand ai nevoie de mai multa putere de procesare

| Ionut231312 a răspuns:

Din cate stiu eu, turbo boost-ul se porneste automat atunci cand folosesti pc-ul in programe care au nevoie de procesor intens(jocuri puternice, programe de editat etc). Pana atunci nu porneste. Si oricum, nu este daunator pentru procesor, altfel crezi ca ar mai fi existat?