| costy20 a întrebat:

Dati-mi si mie cat mai multe imformati despre Intel turbo boost. la ce generatie sau la ce tipuri de procesoare? am vazut ce e turbo boost si turbo boost 2, care e diferenta?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Intel turbo bost este o chestie asemanatoare ca si la masini turbo.Adica iti da ceva mai multa putere calculatorului.Se forteaza procesorul sa dea mai mult, dar fara sa apara probleme sau stiu si eu termenul forteaza este asa sa intelegi.Deci daca sa zic procesorul are sa dau un ex 2, 4 asa normal cu tehnologia asta bost turbo poate sase duca si la 3, 2.Insa atunci cind face asta vei auzi ceva iscare mai multa decit de obicei. Daca ai auzit la masina cind intra turbo face zgomot mai tare.Asa si aici cam la fel se intimpla.Dar depinde si de cine face acel calculator.La unele calculatoare ca e desk sau laptop nu prea se aude la altele zici ca acum isi iau zborul.Acum or fi si turbo bost 1 si 2 si cine mai stie ce or mai scoate.SI la masina avem turbo simplu si biturbo adica cu doua turbo.Si aici se poate cine stie. Daca ai mai vazut ca unia isi forteaza procesorul sa urce la maxim, la mai mult decit scrie pe el.Am uitat cum se numeste chestia aia.Ei ceva de genul ala dar chestia asta este facuta in siguranta, nu este ca si cum am spus sa fortezi tu.E tehnoligie introdusa, deci fara probleme. Tiam dat un link la Intel sa intri si sa vezi fiecare procesor ce are.Acolo arata tot despre fiecare procesor, toate caracteristicile.Deci un calculator cu procesor turbo bost va fi mai rapid decit unul fara turbo.Sau ma rog acel procesor turbo este mai rapid decit altu fara turbo.