| daniel2134 a întrebat:

Salut TPU, un video pe Youtube trebuie sa fie mai lung de 8-10 minute pentru a putea fi monetizat?

4 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Pot fi monetizate si videoclipurile care au mai putin de 8 minute.

Daca videoclipul are mai putin de 8 minute, atunci reclame o sa apara doar la inceput si la sfarsit.
Daca are peste 8 minute, atunci poti pune reclame la inceput, dar si in timpul videoclipului. happy

| PainTech a răspuns:

Nu neapărat.
Condițiile oficiale :
- Canalul sa fie eligibil pentru monetizare (numar necesar de vizionari si tim de vizionare). Tine cont ca nerespectarea anumitor reguli poate suspenda posibilitatea unui canal de a avea videoclipuri monetizate.

- Videoclipul sa respecte regulile YouTube (content propriu - fara copyright, conținut considerat ok - exista anumite subiecte care nu pot fi monetizate, in special subiectele controversate)

Creatorii de conținut aleg sa posteze videoclipuri de cel puțin 10 minute pentru ca astfel exista posibilitatea de a adauga un tip special de reclama care este plătită mai bine.

| PainTech a răspuns:

Una e pe auzite, alta e ce scrie în condițiile oficiale date de Youtube

| CIaudiu a răspuns:

Cica da, atunci poti baga reclame.