| Matei05 a întrebat:

Salut TPU! Va rog sa ma ajutati :
la placa de baza "Placa de baza ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO, Socket 1700", sunt compatibili si ramii cu mhz de 3200 sau asa? Adica la specificatiile placii nu arata mai jos de 4800 si totusi voiam sa stiu daca merg si mai jos.
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu exista RAM DDR5 cu frecventa de 3200
Minimul e 4800, si urca pana spre 7800.

Iar placa ta, daca e din seria Z790, nu mai suporta RAM DDR4

Daca era din seria Z690, ar fi putut (unele modele, nu toate) sa suporte DDR4 (Nu pe aceeasi placa. Exista placi din seria Z690 pentru socketul 1700 ce suporta DDR4, in timp ce alte placi suporta DDR5).

DAR tu esti pe noul chipset Z7xx, iar acestea suporta doar DDR5

Scrie foarte clar pe pagina oficiala: DOAR RAM DDR5

https://rog.asus.com/......odel/spec/

PS: nu recomand sa cumperi RAM de doar 4800MHz.
Ia macar de 5600 sau 6000, si cu latenta(CL) mica (CL 36 sau ceva mai putin).
Cel de 6000 merge garantat, trebuie doar sa activezi profilul XMP din BIOS.

Deasemenea, nu cumpara RAM decat de la un brand cunoscut.
TeamGroup, Silicon Power, Patriot sau ADATA de exemplu, nu sunt foarte ok (vin multe defecte din fabrica).
Recomand G.Skill, Corsair, Kingston (Fury)...

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

AQsta se poate afla doar prin incercate.
Nu numai MHz -i (frecventa) trebuie sa corespunda, dar si tensiunea de lucru, organizarea memoriei si - evident - si soclul.

| Simpatic a răspuns:

Aceasta placa de baza suporta in OC frecventa a memoriei pana la 7200 Mhz, deci nu doar 4800 Mhz
Tu poti sa pui cam orice frecventa DDR5 dar nu mai jos de 4800 Mhz acela este minimul ei
La o placa de genul asta nu ai de ce sa folosesti RAM cu frecventa mica, e ca si cum ai lua Lamborghini dar nu ai bani de benzina...