| Cerbul47 a întrebat:

vreau sa construiesc un pc cu componente rtx 2070 16 gb ram 3000 hz si procesor: i7 9700f sau ryzen 7 3700x. Care dintre aceste procesoare va fi de viitor pentru gaming si ryzen va functiona bine cu 3000 hz sau ar trebui sa il vand si sa imi iau cu 3200hz, iar placa de baza x570 suporta generatile viitoare?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Chipsetul x570 va mai suporta generatia ce va aparea la finalul acestui an, pentru ca dupa vor schimba socketul (AM4 e deja de ceva vreme pe piata...).

Daca te gandesti la viitor, mergi pe Intel,
AMD-ul are frecventa putin mai mica pe toate nucleele.

Putine jocuri au nevoie in ziua de azi expres de 8 nuclee, insa in urmatorii ani asta se poate schimba.

Diferenta intre 3000 si 3200 e nesemnificativa.
Daca ar fi fost 3000 vs 3600 sau 3733, atunci AMD ar fi fost avantajat.
Cu 3000 se vor misca ambele la fel.