| Clarx a întrebat:

Vreau sa cumpar o placa de baza cu procesor dintre cele de mai jos:

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/j1800i-c-csm/

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/biostar/j1800mh2/

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/j4005n-d2 p/

Intrebarea mea este este ce fel de coolere sunt compatibile cu acestea? Imi puteti da niste exemple? La aceste placi de baza ce componente ar mai trebui de cumparat? Ce ar mai trebui pe langa cooler si memorii RAM?
Va rog sa ma ajutati! Dau funda celui mai bun, celui care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| Clarx explică:

Daca placa de baza e nu vine cu acea versiune 0213, trebuie facuta, si nu e complicat deloc, dar nu o sa poti tu face, cu acel procesor.
Trebuie sa o duci la un service sa foloseasca un procesor din generatia a 8-a. Intrebi inainte daca pot face asa ceva (un update la BIOS cu ultima versiune. Le spui ca vrei sa pui un procesor de generatia a 9-a pe ea.)

PS: Un procesor din generatia a 8-a, e recunoscut direct de placa, cu oricare versiune de BIOS.

34 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pentru alegerea unui cooler, hotaraste -te intai daca doresti miniITX sau microATX
CACI nu e acelasi lucru.

Fie ca alegi miniITX, fie ca alegi mATX, nu prea are rost sa le pui intr-o carcasa midiTower (asa se numesc carcasesc ce adapostesc placi de baza in format ATX),

Ai nevoie fie de
o carcasa in format miniTower (pentru placi microATX, (mATX)), in care vor incapea oricare dintre placile de mai sus, si in care poti folosi coolere pe aer sau pe apa (AIO) sau chiar custom daca doresti si ai buget.

fie daca alegi placa de baza miniITX, exista carcase si mai mici, concepute pentru acest format (le gasesti sub denumirea carcasa ITX).

In afara de placa de baza mai ai nevoie de :
---procesor compatibil cu placa de baza
---RAM
---carcasa
---HDD sau SSD
--- o placa video dedicata (nVidia sau AMD ) daca doresti jocuri,

sau una foarte buna integrata in procesor (Intel sau mai noile Vega 8 sau Vega11 daca alegi procesoare noi de la AMD cumva)

---sursa (cu precizarea ca unele carcase mITX au sursa integrata, de obicei nu foarte puternica)
---cooler pentru nevoie de baza gasesti de regula impreuna cu procesorul, daca cumperi varianta BOX
---! in carcasele ITX nu e loc pentru montat coolere mari, spatiul e de obicei foarte redus, depinde insa si de formatul carcasei (exista carcase sub forma de cub, si carcase mai "turtite")
---! daca vrei jocuri, nu recomand sub nici o forma placa de baza mITX si cu atat mai putin pusa intr-o carcasa inghesuita precum cele in format ITX.

Cel mai bine explica inca o data ce doresti sa obtii (jocuri, filme, aplicatii normale de office,...), ce buget ai, si apoi iti spun de unde si cum ar trebui sa incepi.

| Clarx explică (pentru NLS):

Salut. As vrea o placa de baza pentru filme si aplicatii normale (NU pentru jocuri), intre 250 - 350 lei, cu procesor integrat (de preferat). Am o carcasa midiTower.

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

Ok, deci ai carcasa midi Tower fără sursa?
E cam jalnic sa pui o placa mITX in ea, dar fie, măcar va fi bine aerisita.
Carcasa suporta ventilatoare? (fata, spate, eventual sus)
De ce mărime e cel din spate?
Pentru a putea recomanda un cooler, e nevoie sa știm exact modelul carcasei, pentru a cauta dimensiunea (latimea) interioara.
Daca e o carcasa no name despre care nu găsești detalii, va trebui sa ii masori tu interiorul.

| Clarx explică (pentru NLS):

Am și sursă pentru carcasă. Am măsurat și dimensiunile carcasei: lungime 440, înălțime 410 și lățime 180. Eu nu vreau să mai montez niciun ventilator deoarece ventilatorul sursei este mare și se află în interiorul carcasei + faptul că așa cum ai spus, o placă mITX va fi bine aerisită în interiorul unei carcase midiTower.

Aceasta este placa de baza care m-ar interesa cel mai mult:
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/biostar/a68n-2100/

Dar oare la placa asta cu procesor integrat nu este inclus și cooler-ul?

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

Esti sigur ca vrei sa cumperi o placa Biostar?
Nu sunt chiar anonimi, prin 1998-2002 auzeai des de ei, (insa nu neaparat de bine).

Dupa cum vezi, toate cele 4 au cooler pasiv integrat, placile astea sunt gandite pentru special pentru ITX-uri sau HTPC-uri, iar procesoarele sunt slabe, de aceea au pus draciile cu lamele pe ele.
Ca idee, ajunge asa ceva pentru filme FullHD, insa as lua totusi varianta cu procesorul cel mai puternic si cu cel mai performat video integrat, in ideea ca tehnologia evolueaza si peste 2 ani vei vrea sa schimbi monitorul cu unul mai mare, cu rezolutie mai mare.)

Asus nu are deloc iesire PCI-e, asa ca pe aceea esti limitat oricum la grafica integrata, indiferent in ce carcasa o pui.

Bineinteles ca daca nu esti multumit de racire poti schimba acele jucarii cu lamele cu un cooler activ mult mai performant pe aer... in limitele permise de carcasa.

| Clarx explică (pentru NLS):

Deci acele lame au acelasi scop cu un cooler? Pot fi schimbate cu un cooler, nu-i asa? Imi poti da un exemplu concret de un cooler care s-ar potrivi in limitele carcasei?
Dintre toate cele 4 placi prezentate, care crezi că este cea mai bună, mai performantă?
Mulțumesc anticipat!

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

Da, "acele lame" ce par a fi din aluminiu, (mai ales la pretul asta nici nu poate fi altceva) reprezinta partea de sus a coolerului pasiv.

Din pacate nu am gasit nici un model de cooler cu ventilatoare care sa se potriveasca sigur cu "socketul" 1170 (primele 2 linkuri)
sau FT3 (ultimul link de azi).
Va trebui sa te multumesti cu ce au montat, si eventual sa improvizezi.

Vezi aici:
https://photobucket.com/......wNy5qcGc=/ ref=

La prima vedere pare un cooler pasiv peste care s-a prins un ventilator de... 80 (?).

Citeste si articolul daca nu te-ai convins.
Sunt procesoare slabe care de regula nu au nevoie de mai mult, conditia e sa ai o carcasa bine aerisita. Adica ventilator in fata, de minim 120, si unul in spate, daca se poate tot de 120. (sau macar 92mm )
https://hardforum.com/......0.1825182/

Despre acel Gigabyte nu am gasit inca ce socket e, dar ma uit imediat pe site-ul oficial.

Sper ca stii ca toate cele 3 procesoare de care vorbesc acum sunt "sudate" de placa de baza, si nu pot fi schimbate sau upgradate, iar daca se ard, arunci si placa de baza.

| Clarx explică (pentru NLS):

Am mai găsit și altă placă de bază care m-ar interesa:

https://www.diabloscomputer.ro/......100-cooler

Pentru aceasta placa, pe langa memorii RAM si HDD/SSD ce alte componente ar mai trebui cumparate?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Din cate am gasit, acel Gigabyte e pe Socket 3.
Nu cred ca o sa gasesti coolere cu ventilatoare pentru niciunul, aceste socketuri nu sunt raspandite, ca urmare producatorii de coolere nu au prevazut prinderi pentru ele in produsele lor.
(cam orice cooler pe aer are prinderi universale, ce se potrivesc la mai multe socketuri de la acelasi producator (Intel respectiv AMD) insa pentru aceste socketuri "fantoma" nu o sa gasesti).

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

Varianta aceasta (ultima) as cumpara-o eu, e la distanta mare de celelalte.
Procesor la 2x 3.GHz Sandy Bridge, nu 1. 0GHz ca acel AMD din linkul de azi,
Socket 1155 pentru care gasesti coolere pe aer cate doresti.

Are si iesire DP (Display Port), in caz ca iti cumperi vreodata un monitor nou.

Video integrat HD2000 - nu e mare lucru, insa filmele vor merge.

Ca idee, PC-ul meu are tot procesor Sandy Bridge, cu HD3000, si ma puteam juca Diablo 3 pe integrata in conditii decente (rezolutie FullHD).

| Clarx explică (pentru NLS):

Salut. Stiu ca a trecut ceva timp de cand nu am mai scris nimic si ti-am promis funda dar vreau sa te mai intreb ceva! Ma poti ajuta?

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

Spune, și dacă știu, răspund.

| Clarx explică (pentru NLS):

Salut! Cred ca stii deja, vreau o placa de baza pentru filme si aplicatii normale. Am gasit pe Cel.ro mai multe oferte:

https://www.cel.ro/placi-de-baza/cpu-socket-i130/am4,fm2,fm2plus_/4c-1

https://www.cel.ro/procesoare/cpu-socket-i130/am3plus_,am4,fm2plus_/4c-1

Tu ce parere ai despre procesoarele AMD? Sunt mai bune sau mai slabe ca cele de la Intel?
As vrea o placa de baza intre 150-350 de lei si un procesor compatibil. Ma poti ajuta sa determin configuratia potrivita.

| Clarx explică (pentru NLS):

Vezi ca ti-am scris mai jos ce as dori.

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

Placa de baza + procesor in 350 lei, sau doar placa de baza in suma asta?

Daca e a doua varianta: eu de la AMD nu as lua nimic cu socket mai vechi de AM4, iar la pret mic, doar asta gasesti (pe eMAG e cu 36 mai scump, iar pe cel.ro nu se mai gaseste):

https://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/ryzen-3-1200-31ghz-box/

E MULT peste Celeron-urile indicate de tine la inceputul postului, merge binisor chiar si pentru jocuri daca nu esti pretentios si nu joci pe rezolutie mare.
(bineinteles, ai nevoie si de o placa video daca doresti sa te joci).

Daca nu te joci si vrei doar multimedia si Office, e exact ce trebuie pentru cursa lunga (te va tine lejer multi ani, daca duc restul pieselor pe care le ai, in speta sursa si HDD-ul).

Apropo, daca chiar vrei sa primesti indicatii potrivite, da detalii despre monitorul folosit (marime diagonala, iesiri),
sursa --- link, sau fotografiaza abtibildul ei,
carcasa ---link sau o poza clara, cu capacul lateral scos + numele producatorului.

EDIT: placa de baza am gasit la 220-250 RON pe PCGarage. La Cel am gasit cu 210, dar pana platesti transportul tot acolo e, plus ca mie mi-ar fi teama sa comand ceva de pe Cel (au probleme cu garantiile)

https://www.pcgarage.ro/......na-la-250/

| Clarx explică (pentru NLS):

Placa de baza intre 150-350 lei. Uite ce placa de baza am gasit eu tot pe cel.ro:

https://www.cel.ro/......Cs1MzAu-l/

Ce parere ai? Ce procesor ar fi compatibil la ea?

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

Procesoare vechi, pe FM2/FM2+, mult prea slabe ca sa merite.

Ce ti-am ales eu e mult peste.
De la AMD doar seria Ryzen merita.

| Clarx explică (pentru NLS):

Dar ai gasit si o placa de baza potrivita?

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

Vezi in postul de mai sus... am gasit 4 bucati, microATX (nu am cautat ATX, dar daca esti sigur ca incape ATX in acea carcasa, caut si ATX)
Dintre acele 4, ma uit imediat care ofera cele mai multe conexiuni...

De pe Cel, asta as lua-o, costa 253, e putin mai buna decat cele 4 de pe PCgarage, pentru ca e un chipset superior (dar platesti transport separat, caci procesorul nu-l gasesti la ei).

https://www.cel.ro/......CA0NjAq-l/

Daca doresti de pe PCGarage una la fel cu asta, (cu chipset B350) e 282 RON, sau 296.

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/ab350m-hdv-r40/

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ab350m-ds3h-v2/

| NLS a răspuns (pentru NLS):

DACA nu te joci, e ok si chipsetul A320,

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/a320m-s2h-v2/

DAR am OMIS ceva important.
La AMD, doar unele au grafica integrata, la Intel au toate.

Asa ca ai nevoie de Ryzen 3 2200G daca nu vrei sa mai cumperi si placa video.

https://www.olx.ro/......cHoo6.html

O sa caut imediat si in tabara opusa, insa la Intel nu gasesti decat produse SH de acum cateva generatii in bugetul acesta.

| Clarx explică (pentru NLS):

Cred ca cea de pe cel.ro as cumpara-o.

Uite aici informatii despre monitor:
https://www.compari.ro/......p44205444/

Iar aici despre sursa:
https://postimg.cc/zVC1MFGT
https://i.postimg.cc/KvVv19Xp/IMG-20190813-185849.jpg

| Clarx explică (pentru NLS):

Deci pentru procesorul AMD Ryzen 3 1200 3. 1GHz este necesar si o placa video, nu-i asa?

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

Da, din pacate... nu e ca la Intel, unde doar cateva modele de procesoare scumpe nu au video integrat, in rest au toate celelalte.

Si cel mai ieftin AMD ce merita cumparat, e acel 2200G, care NOU se invarte peste 500.
La SH exista mai multe pericole daca nu cumperi din orasul tau: sa fie ars, sau pini indoiti, sau chiar sa trimita altceva, caz in care nu ramai pagubit caci ii poti arata curierului printscreen cu ce ai comandat si ce ai primit.

Eu as cauta un kit SH din orasul meu, sau cat mai aproape, unde sa ma pot deplasa,... un Sandy Bridge 2500K e 200 RON.
2x 4GB DDR3 sunt ~100 RON.
Iar placa de baza e 250 RON, am gasit una singura pe OLX, in Sibiu.

Cu aceeasi grafica integrata (Intel HD 3000) dar de pe fratele mai mare (2600K), eu am jucat un an intreg Diablo 3, fara sa am prea mult lag, pe monitor 24 inch, 1920x1200.
Deci duce si jocuri mai vechi, mai ales pe monitorul/TV-ul tau (e mai mica atat diagonala cat si rezolutia)

| Clarx explică (pentru NLS):

Pentru AMD Ryzen 3 2200G de pe OLX am dat eu telefon si vanzatorul mi-a spus ca l-a vandut deja acum o ora.

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

Ti-am spus, nu recomand sa cumperi de pe olx, daca nu te poti deplasa la vanzator.

Eu am cumparat diverse piese, la unele a fost perfect - stare buna, la altele mai putin (de exemplu am cumparat pentru cineva un monitor cu functie de TV, si tocmai mufa de TV nu mergea).

2500K e vechi (2011) insa a fost un procesor de top la vremea respectiva, a costat in jur de 1000 RON, si e si acum mult peste acele Celeron-uri cu care ai venit la inceput.

Deci din punctul meu de vedere e o alternativa buna, la pretul pe care il are.

| Clarx explică (pentru NLS):

Uite aici. Oare aceste 2 placi de baza sunt compatibile cu acest procesor?
https://mediagalaxy.ro/......H310MKR20/

https://mediagalaxy.ro/......CSAH110MR/

Aici procesorul:
https://mediagalaxy.ro/......0684G5400/

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

Sunt compatibile,
cel mult va fi nevoie sa faci un update de BIOS (daca nu are BIOS-ul versiunea 0213)

PRIME H310M-K R2.0 e compatibila cu G5400 incepand cu versiunea de BIOS: 0213
https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-H310M-K-R2-0/HelpDesk_CPU/

ASUS H110M-R nu e compatibila, desi e acelasi socket (procesorul face parte din alta generatie, ce nu e compatibila cu acea placa nici macar prin update de BIOS)

https://www.asus.com/supportonly/H110M-R/HelpDesk_CPU/

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Pe scurt,
placa ce nu merge, e generatia a 6-a
placa care merge e generatia a 8-a
iar procesorul e generatia a 9-a, si e compatibil cu placile de baza din generatia a 8-a, daca placa are versiunea de BIOS 0213

| Clarx explică (pentru NLS):

Dar placa asta?

https://mediagalaxy.ro/......310MPROVD/

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

Specificatii
Caracteristici generale

Format mATX
CPU Socket 1151
Procesoare suportate
Suporta procesoare: Intel Core, Pentium (Pentium Gold mai exact) si Celeron Gen 9 si Gen 8

https://www.msi.com/Motherboard/support/H310M-PRO-VD#support-cpu

| Clarx explică (pentru NLS):

Dar tu ce parere ai despre acest procesor? Crezi ca este bun de ceva?
https://mediagalaxy.ro/......0684G5400/

| NLS a răspuns (pentru NLS):

MSI e dubioasa, scrie ca necesita placa video dedicata (desi are iesire, si grafica e integrata in procesor)

Placa video integrata
Necesita placa video dedicata

Oricum, chiar daca e eroare, tot pe ASUS as merge.

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

In Comparatie cu 2500K, (procesor din 2011 cu 4 nuclee si fara HT)
sunt aproape la egalitate.

Cu mentiunea ca G5400 are doar 2 nuclee si are HT (adica are 2 nuclee si 4 Thread-uri (fire de executie))

| Clarx explică (pentru NLS):

Deci daca cumpar acest procesor si placa ASUS, mai trebuie sa fac vreo actualizare la BIOS?

| Clarx explică (pentru Clarx):

Daca placa de baza e nu vine cu acea versiune 0213, trebuie facuta, si nu e complicat deloc, dar nu o sa poti tu face, cu acel procesor.
Trebuie sa o duci la un service sa foloseasca un procesor din generatia a 8-a. Intrebi inainte daca pot face asa ceva (un update la BIOS cu ultima versiune. Le spui ca vrei sa pui un procesor de generatia a 9-a pe ea.)

PS: Un procesor din generatia a 8-a, e recunoscut direct de placa, cu oricare versiune de BIOS.