| Catalinlupu23 a întrebat:

vreau sa imi caut o pasta foarte buna pentru un laptop Asus specificatii:i7-4720HQ si GTX 950M de 4gb, am 90 si ceva de grade cu tot cooler, ce pasta imi recomandatii?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Arctic Silver 5 sau Noctua NT-H1. Atenție la CPU-urile ce au componente SMD (al tau nu are) pe fața cu pastila de contact termic! Acolo NU SE VA FOLOSI nici un fel de pastă cu particule metalice – poate să facă scurtcircuit pe acele componente și să perturbe (chiar să defecteze) procesorul.
La acelea se foloseste Arctic Cooling MX-2. Asta este buna si pentru ca nu se degradeaza în timp. Tine peste 8 ani.

| nicu991 a răspuns (pentru Salontanul):

Ba da, are pastila de siliciu expusa ca aici: https://img.alicdn.com/imgextra/i3/1714704718/TB2hzVHj5C9MuFjSZFoXXbUzFXa_! 1714704718.jpg
Codul procesorului Intel i7-4720HQ este SR1Q8.
Eu unul n-as pune pasta termoconductoare cu particule metalice sau metal lichid nici intr-un desktop avand in vedere diferentele mici de temperaturi oferite fata de o varianta de pasta termoconductoare premium.

Ca o alta adaugare, pentru buna ventilare a unui laptop se recomanda punerea lui pe un cooler pad oricat de ieftin ar fi el. Daca este tinut pe suprafata plana sau in pat atunci cu siguranta se explica temperaturile mari.

Personal recomand software-ul gratuit QuickCPU pentru monitorizarea temperaturilor si a multor functii legate de performanta calculatorului/ laptopului.

| Salontanul a răspuns (pentru nicu991):

1. Nu te-am intrebat nimic! 2. Nu stii sa dai un link! 3. Nu are nici o pastila partea de sus fiind ceva metalic, complet: https://ebay.to/33u1Z7T

| nicu991 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu stiu de ce link-ul meu nu functioneaza.
Ce arati tu acolo, vanzatorul mentioneaza in titlu ca procesorul e pe socket 1150 desi el este socket BGA1364
Asa arata el de fapt: https://cdn.cpu-world.com/Images/uploaded/0001/11/L_00011106.jpg
sau aici: https://www.olx.ro/......dKyb2.html
Adica fara IHS( integrated heat spreader) asa ca n-are rost sa ma contrazic cu tine.
Initiatorul isi poate desface laptopul si singur iar cand v-a efectua procedura de schimbare a pastei termoconductoare daca doreste poate pune o poza cu procesorul.

Nu trebuie sa ma intrebi tu ceva neaparat ca sa fac interventii asupra unui raspuns oferit de tine in mod public cu scopul de a corecta pentru ca nimeni nu-mi ingradeste dreptul la libera exprimare si atata timp cat respect regulile impuse de site nu cred ca este vreo problema.

| Catalinlupu23 explică (pentru nicu991):

Dintre mx-4 si Thermal Grizzly Hydronaut, 3.9 gr, ce sa aleg din astea doua?

| nicu991 a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Mx-4 si un cooler pad neaparat ca degeaba pui cea mai scumpa pasta termoconductoare fiindca radiatorul si fluxul de aer din laptop ramane acelasi.
Oricum diferentele intre cele 2 tipuri de pasta termoconductoare se pare ca sunt mici spre neglijabile conform mai multor reviewuri scrise pe net.