| FratelinoDragos a întrebat:

Vreau sa imi cumpar aceasta placa video si nu stiu daca merita...
http://www.220volt.ro/Gigabyte+GeForce+GT+610+GV-N610D3- 2GI

Cam asta e bugetul meu dar o pot gasi si mai ieftin?
componentele mele actuale sunt:

-Placa de baza P5PL2-E
-Processor Intel Core2 Duo CPU E6850 @ 3. 00GHz
-Placa video actuala Radeon X1650 Series

Am o sursa de 550V si cred ca suporta.

Voi ce parere aveti merita si daca o pot gasi la un pret mai ieftin de unde o pot lua?

2 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Nu merita!
Uita-te dupa un GT 730 care e de 3 ori mai performanta.
Uita-te la testul de performanta. :
http://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=GeForce+GT+730

http://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=GeForce+GT+610

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Placa video aceea este depasita si nici nu o sa ruleze jocurile actuale foarte bine nici cele ce urmeaza sa apara.

1 Placa aceea video este foarte slaba doar daca vrei un sistem office si multimedia este Ok din acest punct de vedere.
Office:Facebook, Google [Browser], programe, Skype, yahoo...
Multimedia:Youtube,(vizionezi filme si video).

Doar pentru acest lucru este buna, la jocuri doar cele din 2012 in jos o sa ruleze foarte bine cele actuale asa si asa ~~~.

2 Mai bine iti strangi banuti deoparte si iti cumperi o placa de baza noua si un procesor nou din generatia skylake I3 in sus.
Fata de GT 610 si acesta placa video actuala sunt mult mai slabe ca performanta decat placa grafica din procesoarele skylake.
Ca Placa video integrata in procesor are o performanta undeva la un GT 700+- in functie care gama alegi eu le-am pus in ordinea lor Celerom, Pentium, i3, i5 si i7.

3 Astai parerea mea Daca vei face acest upgrade vei vedea performata mai mare si vei rula cam 70% din jocurile actuale si va merge foarte bine cam orice lucru (momentan sistemul este vechi si nu o sa mai faca fata foarte mult timp si cred ca ti-ai dat si tu seama de acest lucru).

PS:Chiar daca iti cumperi o placa video performanta va face botelneck la acel procesor este vechi si nu va rula cum trebuie.