| pasarica123 a întrebat:

Salut TPU
Vreau sa îmi iau niște stații de emisie recepție și am găsit ceva pe eMAG la un preț convenabil.
Ce părere aveți despre Cobra MT245?
Vreau niste informații despre acestea și dacă se poate un site gen spy shop
Unde sa găsesc o lanterna ca de politie ieftina și sa vadă destul de mult

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Arata foarte bine, sunt micute, merg cu 3 acumulatori fiecare, e aproape OK.

Ce nu e asa de bine:
3 acumulatoare = bataie mai scurta
cu 4 acumulatoare e mai bine.
Antena - mica = bataie mai scurta
E frumos ca pot fi incarcate pe USB, dar pentru incarcarea acumulatorilor e mai bun un incarcator rapid inteligent http://www.e-acumulatori.ro/......cadou.html sau

http://www.e-acumulatori.ro/......a-aaa.html

Nu au tonuri CTCSS = sistem de codare a conversatiei cu ajutorul tonurilor si nici coduri DCS = sistem de codare a comunicatiilor cu ajutorul codurilor

Tonurile sau codurile daca sunt folosite, blocheaza semnalele venite de la alte statii pe acelasi canal care nu folosesc acelasi cod, blocare utila daca sunt mai multe statii radio active in zona ce ar putea genera poluare sonora inutila, statiile fiind in continuu pe receptie ar difuza toate mesajele si apelurile de pe canal, chiar daca nu ne sunt adresate.
Daca se comunica pe distante mici, sunt bune - intr-o cladire sau intre 2 cladiri apropiate.

Mai bune ar fi de exemplu "topcom twintalker 9100" se gaseau pe la metro mai ieftine, aveau o sensibilitate la receptie buna, tonuri CTCSS

Unele statii cum ar fi http://www.altex.ro/statie-radio-pmr-portabila-midland-m48-s-set-cu-2-buc nu tin setarile daca se scot bateriile si la inlocuirea bteriilor trebuie setat tot, sonerie, canal, cod, volum.