| Dhanny23 a întrebat:

Vreau sa imi instalez windows xp peste windows 7 si nu pot. Practic bag CD-ul dau restart la PC apas scape in continu si nu mi se intampla nimica, imi porneste windowsul vechi, normal ar trebui sa imi apara meniul bios cand trebuie sa fac partitiile etc.. Am inteles ca trebuie sa modific niste setari in boot menu...
Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| SuicideSilence a răspuns:

Intra in bios si selecteaza sa booteze dupa dvd-rw prima data.

| Skett a răspuns:

Pai mai intai de toate e CD-ul bootabil? si da trebuie sa faci niste schimbari din bios

| Dhanny23 explică:

CD-ul e bootabil, dar ce schimbari trebuie sa fac in bios?

| ZeroBarat1 a răspuns (pentru Dhanny23):

Ca sa iti mearga bagi cd-ul, dai restart la calc si apesi tasta Delete astepti si ai sa vezi ca iti apare tot, unde vrei sa-l bagi, daca vrei sa stergi si asa mai departe!

| WR104 a răspuns:

Dupa ce bagi cd-ul astepti pana iti apare "press any key to boot from cd" ceva de genu nu trebuie sa apesi scape.
De ce vrei sa intri in bios, nu e nevoie la instalarea de windows.
Succes!

| WR104 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=_4qu-hmvUUk
Uite aici, chiar daca e in limba spaniola nu o sa ai nevoie de explicatiile aluia de vorbeste ci de pasii de instalare.
Aici ai in limba romana:
http://www.youtube.com/watch?v=PQGAEXEIj5w
sau aici tot in lb romana
http://www.youtube.com/watch?v=0Cf6G4q1VTA
Bafta!

| Dhanny23 explică (pentru WR104):

Primul link de youtube m-ar ajuta daca as avea acea versiune de bios dar eu am alta versiune

| WR104 a răspuns (pentru Dhanny23):

Bine, bine dar tu nu poti sa cauti pe youtube sau pe alte site-uri asemanatoare tutoriale de genul asta care te-ar putea ajuta?
Daca oamenii nu stiu ce fel de bios ai nu cred ca pot sa-ti explice pas cu pas ce ai de facut, oricum succes, poate ii dai de cap.

Răspuns utilizator avertizat
| Cuptor23 a răspuns:

Ca sa intri în boot meniu apeși în continu F2 iar după aia alegi la boot ca dvd sa fie prim divais iar dupa aia selectezi F12 boot menu enable și dupa ia dai f10 și yes pentru a salva după ce ai salvat ți se restartează automat apeși o data F12 și după aceia apeși F8 în continu când îți intra în bios.