| fischer3 a întrebat:

Vreau sa imi schimb procesorul cu unul mai mare de 2.00 GHz.Ma ajutati va rog? Nu trebuie sa fie peste 3. 00GHz.Uitati date despre sistemul meu:Am un laptop:SYSTEM : LAPTOP PACKARD BELL
PROCESOR:INTEL®PENTIUM®DUAL CPU T3200 @2. 00GHz 2. 00GHz
INSTALLED MEMORY(RAM):2, 00 GB
SYSTEM TYPE:32-BIT OPERATING SYSTEM

WINDOWS 7 ULTIMATE
COPYRIGHT ©2009 MICROSOFT CORPORATION.ALL RIGHTS RESERVED.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Asta inseamna sa-l schimbi cu unul mai puternic -> UPGRADE!
Si cum sa-ti dau un link de la un procesor atata timp cat nu stiu ce placa de baza ai? Nici macar modelul de laptop nu l-ai scris in detalii.Detaliile date de tine sunt irelevante si nu ajuta cu nimic.Procesoarele de laptop se gasesc relativ greu de cumparat separat. Trebuie verificat daca placa de baza duce un procesor mai puternic. De altfel trebuie verificata tensiunea la care lucreaza procesorul vechi si tensiunea la care lucreaza procesorul nou. Procesorul nou fiind mai mare o sa solicite o tensiune mai mare si nu stii daca placa de baza ii da acea tensiune procesorului. Daca procesorul cel nou are tensiune de alimentare mai MARE si placa de baza/BIOS-ul nu-i ofera cat ii trebuie, atunci va fi SUBvoltat si instabil, sau chiar nu va functiona de loc. In nici un caz nu se va arde. Daca are, in schimb, tensiune de alimentare mai MICA, atunci exista o posibilitate sa-l prajesti.Si mai e ceva: chiar daca fizic poti face mutarea, BIOS-ul ii seteaza parametrii corect, si el MERGE: racirea stock a laptopului. Daca inlocuiesti un Celeron la 2GHz cu un Core2Duo 65nm la 2. 4Ghz s-ar putea sa consume mult mai mult si, deci, sa degaje mai multa caldura, sistemul de racire ne fiind gandit(sau setata la turatia corespunzatoare) sa raceasca procesorul ala.

Crezi ca este chiar asa de usor? Vrei LINK? De la ce sa-ti dau link? Sau vorbim asa de dragul conversatiei? Nu sunt mare specialist dar stiu sa-mi fac treaba si nu pot sa-ti dau un link care nu te ajuta cu nimic mai ales daca vorbim de bani.

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Nu merge sa faci upgrade la procesor si costul este nejustificat! Ai un laptop de 15 milioane si vrei sa cumperi un procesor de 12 milioane.

| fischer3 explică (pentru neluL):

Nu fac upgrade, vreau sa il schimb cu totul.Dar eu v-am intrebat de procesor.Credeam ca sunteti mai,, specialisti" sa imi dati un link de unde il pot cumpara.(daca se poate)

| fischer3 explică (pentru neluL):

Multumesc mult, dar nu il schimb, o sa imi cumpar calculator.Va multumesc la toti de sfaturi! Oricum, coolerul era langa procesor si imi scoate caldura in lateral.

| neluL a răspuns (pentru fischer3):

E mai bine asa, sa-ti cumperi altul! La laptopuri toate coolerele sunt langa procesor sau chiar pe procesor dar nu ajuta cu nimic la un upgrade.

| fischer3 explică (pentru neluL):

Da,dar nu trebuie sa fie cu procesorul prea mare, pentru ca se mai blocheaza, lucrand mai multe de odata.

| neluL a răspuns (pentru fischer3):

Cand te hotarasti sa-ti cumperi laptop ma cauti daca vrei un sfat.

| neluL a răspuns (pentru fischer3):

Asta inseamna sa-l schimbi cu unul mai puternic -> UPGRADE!
Si cum sa-ti dau un link de la un procesor atata timp cat nu stiu ce placa de baza ai? Nici macar modelul de laptop nu l-ai scris in detalii.Detaliile date de tine sunt irelevante si nu ajuta cu nimic.Procesoarele de laptop se gasesc relativ greu de cumparat separat. Trebuie verificat daca placa de baza duce un procesor mai puternic. De altfel trebuie verificata tensiunea la care lucreaza procesorul vechi si tensiunea la care lucreaza procesorul nou. Procesorul nou fiind mai mare o sa solicite o tensiune mai mare si nu stii daca placa de baza ii da acea tensiune procesorului. Daca procesorul cel nou are tensiune de alimentare mai MARE si placa de baza/BIOS-ul nu-i ofera cat ii trebuie, atunci va fi SUBvoltat si instabil, sau chiar nu va functiona de loc. In nici un caz nu se va arde. Daca are, in schimb, tensiune de alimentare mai MICA, atunci exista o posibilitate sa-l prajesti.Si mai e ceva: chiar daca fizic poti face mutarea, BIOS-ul ii seteaza parametrii corect, si el MERGE: racirea stock a laptopului. Daca inlocuiesti un Celeron la 2GHz cu un Core2Duo 65nm la 2. 4Ghz s-ar putea sa consume mult mai mult si, deci, sa degaje mai multa caldura, sistemul de racire ne fiind gandit(sau setata la turatia corespunzatoare) sa raceasca procesorul ala.

Crezi ca este chiar asa de usor? Vrei LINK? De la ce sa-ti dau link? Sau vorbim asa de dragul conversatiei? Nu sunt mare specialist dar stiu sa-mi fac treaba si nu pot sa-ti dau un link care nu te ajuta cu nimic mai ales daca vorbim de bani.

| jhonny999 a răspuns:

Procesorul se alege in raport soket Placa de Baza, daca nu postezi Placa Baza Producator si Model, Nimeni nu poate sa iti dea un raspuns concret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie identifici placa de baza, pentru asta foloseste utilitarul de mai EVEREST Home Edition:

http://download.kappa.ro/action__file/action__license/id__1/file__4566

Vrei dual ori single core?
Vrei AMD ori Intel?
Suma maxima de care dispui.