| Satana_Costin_1997 a întrebat:

Vreau sa imi schimb sursa de pc
dati-mi si mie niste linkuri cu surse bune
Uitati placa de baza GA-M52L-S3 DAU FUNDA
Mersi Mult

Răspuns Câştigător
| Dante30 a răspuns:

Salut, in primul rand se vede ca nu prea esti informat/cunoscator, spune-ne componentele pc-ului tau ca sa vedem cam cat consuma ca sa stim ce si cum iti trebuie.
Specifica:
Placa video, procesor, coolere auxiliare, hard disk-ssd, daca ai dvd-rw, ram si cati rami ai, si cred ca, cam atat.
In principiu iti recomand majoritate surselor de la Sirtec, sunt un producator renumit si cunoscut in materie de surse si chiar si eu detin una si isi face treaba impecabil, ducand chiar piese care mananca ceva mai mult decat specifica producatorul ca ar oferii sursa.

| georgeenglezu2016 a răspuns (pentru Dante30):

Ce placa video imi recomanzi la : Sistem IT MYRIA Style V20, AMD A8-6600K pana la 4. 2GHz, 8GB, 1TB, AMD Radeon HD 8570D, windows 8.1

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Placa de bază nu prea ajuta la nimic, ci ar ajuta dacă ai fi postat toată configurația Pc-ului ce o ai, inclusiv câte ventilatoare ai în carcasă, câte harduri, ce procesor, placă video și ram(număr exact de module).
Ca informație că bănuiesc că nu ai avion sau workstation ce trebuie alimentat la o sursă de peste 600W reali propun așa ceva:
http://www.vexio.ro/surse/fortron/64803-raider-s-550-550w/
Are un preț foarte bun și e cretificată 80+ silever.
Sau
http://www.vexio.ro/surse/segotep/56205-raynor-power-550w-pfc-activ/
mai slăbuță, dar merge
sau
http://www.vexio.ro/surse/nzxt/60177-hale82-v2-550w-modulara/
Succes

| Dante30 a răspuns (pentru DeyCj):

Bro ma indoiesc ca stie ce inseamna certificat 80+ avand in vedere ca nu a pus configuratia de la bun inceput...

| DeyCj a răspuns (pentru Dante30):

Are vreme să învețe că-i tânăr happy. Eu i-am recomandat ce folosesc cel mai des la configurații standard de gaming.Acuma dacă-i place sau nu asta el știe

| Satana_Costin_1997 explică:

Stati putin daca conponentele mele consuma 200w sa zicem si eu ai bag o sursa de 450w nu cred ca este nici o problema. Vreau Sa fac pc de gaming cat de cat Conponentele Care Vreau si care le-am bagat in PC
Procesor Amd Athlon 64 Dual Core 3 ghz 6000+(l-am pus)
Placa Video Nvidia GetForge 8600 512 mb racire activa 128 bit (urmeaza)
Rami 2.5 (Prezent )3.5 (Urmeaza)
Sursa
Ventilator Carcasa(Urmeaza)
Spunetiva parerile da sa nu ma luati cu din astea ca nu prea sti in it nimenea nu s-a nascut specialist si vreau sa invat

| Dante30 a răspuns (pentru Satana_Costin_1997):

Fara suparare dar niciunda din componentele de mai sus nu prea sunt de gaming, ti-ar trebui cel putin o placa video pe ddr5 128 bit 1 gb cu un bandwith relativ mare cat si tehnologiile cerute in ziua de azi pentru gaming, gen directx11, 3D support, 1080 p support etc, plus ca deja a aparut 4K gaming care surclaseaza orice in materie de claritate/calitate vizuala.
O placa video buna ar fi, si nici macar "buna " nu o pot numi ci mai degraba "decenta"
http://www.emag.ro/......D387JBBBM/
Si vizavi de rami Incearca sa ai 4GB in cap si in picioare ca dual chanel-ul sa se vada simtit, iar ca sursa iti recomand in final un sirtec high power plus 400 W cu certificat 80+gold, cu eficacitate >87%, are toate protectiile necesare iar cu placa video mentionata de mine plus procesorul curent ar trebui macar pe medium sa poti juca jocurile cele mai noi, probabil cu 1-2 mici exceptii, caci in general ar trebui sa le poti juca pe unele chiar pe HIGH.

| Satana_Costin_1997 explică (pentru Dante30):

Pei se potriveste placa video gddr5 pe placa mea de baza GA-M52L-S3

| Dante30 a răspuns (pentru Satana_Costin_1997):

Ti se potriveste orice placa video atat timp cat ai slot de PCI-E, iar placa ta de baza are, singura problema e ca nu iti va functiona la potentialul maxim, fiindca placile video pot cere pci-e v1, v2, v2.1, si v3.0. Iar tu ai PCI-E v1, nu e problema de compabilitate pe cat va fi de putere grafica.