| iAMVi a întrebat:

Vreau sa-mi fac upgrade la memoria ram si nu stiu de ce ar trebui sa tin cont mai intai, acum am 4 gb https://www.pcgarage.ro/memorii/hyperx/savage-4gb-ddr3-1 600mhz-cl9/
Conteaza chestia aia cu sigle chanel, dual chanel?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai 4GB si mai pui inca 4GB o sa ai dual-channel. Chestia asta cu channel conteaza pentru ca daca ai dual-channel o sa ai viteza de la ram mai rapida. Vezi ca placuta de ram pe care o cumperi sa aiba aceeasi frecveta ca actuala

| iAMVi explică (pentru anonim_4396):

Si daca iau 2 gb?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru iAMVi):

Poti sa iei si cu 2GB dar e recomandat sa ai 2, 4, 8, 16, 32 sau 64 pentru cea mai buna performanta

| sltlp a răspuns:

Ce placa de baza ai?

| sltlp a răspuns (pentru iAMVi):

Cumpara 4gb, nu te complica cu 2gb, ca nu are sens.
Dual channel ofera un mic spor de viteza la memoria ram, iar pentru asta ai nevoie de 2 memorii de capcaitate egala, nu gen cum vrei tu 2 si 4 gb.

| iAMVi explică (pentru sltlp):

La memoria pe care o am acum scrie single chanel, daca mai bag o placuta se transforma in dual chanel sau cum? Trebuie sa aiba carecteristica dual chanel? Si CL ala, prima placuta are 9, tot 9 trebuie?

| sltlp a răspuns (pentru iAMVi):

Da, sa fie acel cl, in caz contrar o sa mearga si memoria mai rapida dupa cea mai lenta.