| hatze a întrebat:

vreau sa pun o intrebare celor care se pricep la calculatoare : deci la windows 7 si la vista in task manager la performance imi apare cele doua casute una de la procesor si una de la RAM si la windows xp apare in loc de psyhical momory cum e la 7 la xp apare PF Usage e o diferenta intre Psyhical momory si PF Usage? dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| soul2soull a răspuns:

Utilizarea pf este "fișierul paginii de utilizare" care este o cantitate variabilă de spațiu pe hard disk, care este dedicat pentru memoria totală a sistemului. Atunci când RAM-ul liber este scăzut, computerul va începe să utilizeze acest spațiu pentru a stoca instrucțiuni RAM. Deoarece accesul hard-disk este mult mai lent decât cel al RAM, acest lucru poate reduce performanțele - dar reduce riscul de blocare până computerulva elibera memoria ram.Pagina fișier este, de asemenea mentionat ca "memorie virtuală" sau "fișier swap".