| alexandre97 a întrebat:

Salut tuturo
Tocmai ce am facut un calculator din componente de generatie noua si am intimpinat o problema cand am incercat sa instalez windowsul imi dadea restart mentionez ca CD cu windows nu e original. Problema ar putea fi de la noul sistem de siguranta UEFI sau nu este asta?
Ma puteti ajuta?
Am auzit ca un windows pre activat ar rezolva problema credeti ca ar merge? Si daca da imi puteti lasa linkul la un windows pre activat.
Va multumesc anticipat si v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta.

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Este absolut normal să se reteze de câteva ori pe parcursul instalării. Probleme apar doar atunci când este setat să booteze automat de pe disc, caz în care te va duce de fiecare la primul pas al instalării.
Pentru a scăpa de problema asta, trebuie doar să intri în BIOS la primul restart, să schimbi ordinea de boot și să salvezi setările, apoi instalarea ar trebui să continue normal.

| Jipa95 a răspuns:

Este perfect normal chestia asta. De fiecare data cand instalezi un sistem de operare pc-ul isi da de 2-3 ori un restart.

| alexandre97 explică (pentru Jipa95):

Nu ati inteles windowsul nu apuca sa intre in instal si se reseteaza cand apare emblema de la windows apoi face la fel sau daca nu dau sa booteze windows apare emblema de la windows 8 si scrie windows repair si se blocheaza si is da restart, dar nu a fost niciodata instalat vreun windows pe acest PC.

| Barnutiu_Cristi_1996 a răspuns:

Seteaza din bios booting device priority