| FoxGames a întrebat:

Salut tuturor!

Acum 1 saptamana mi-am luat un PC nou configurat de mine:

AMD Fangrytm)-6300 six-core processor

Placa video Sapphire Radeon R9 270X Dual-X OC 2GB DDR5 256-bit

Placa de baza ASRock 980DE3/U3S3 R2.0

Memorie ram 4

Dupa ce am instalat windows si tot ce mai trebuie am instalat jocuri: Minecraft, Cs:Go, Mortal Kombat etc.

Cand am intrat in Minecraft aveam 500-800 fps. Dupa un timp am intrat din nou, fps-urile erau la fel, dar ma miscam mai repede decat de obicei: tot ce faceam era cam de 3x mai rapid.

Am aflat ca este de la Procesor 6 core, minecraft putand sa ruleze corect doar pe 1 core, am deselectat 5 core-uri iar minecraft a inceput sa mearga cu 30-40 fps.

In celelalte jocuri merge bine, rareori fiind putin lag.

Dupa aproximativ 20 min de folosire pc-ul incepe sa faca galagie tot mai tare.
Va rog fara raspunsuri la prosteala.

4 răspunsuri:
| Rompetrol_Otavian_1971 a răspuns:

Salut!
Raspunsurile sunt foarte simple :
1.AMD FX-6300 este destul de slabut in single core. Poti compara cu un i3 4160, diferentele sunt enorme. Cum procesorul este slab in single core cum l-ai pus tu, minecraft-ul ruleaza mai greu.
2. Am totusi o nedumerire. ai cooler aftermarket sau cel stock la procesor?

| FoxGames explică (pentru Rompetrol_Otavian_1971):

Nu am cooler aftermarket.

| Rompetrol_Otavian_1971 a răspuns (pentru FoxGames):

In cazul asta se face zgomot deoarece FX-6300 se incalzeste foarte tare iar cooler-ul/le isi maresc RPM (rotatiile pe minut) => mai mult zgomot. Poti supraveghea viteza ventilatoarelor cu SPEEDFAN. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| BadassFox a răspuns:

Incearca sa maresti viteza coolerului, sau inchide aplicatii