| MariuS88c a întrebat:

Salut tuturor, cum pot sa vad la un calculator sursa de cati W este si placa de baza ce suporta ce soket are, etc?

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Scrie pe sursa cati W are
Placa de baza intri pe site-ul producatorului modelului respectiv si afli tot de acolo.

| dannyel86 a răspuns:

Poti afla detalii despre sistemul tau folosind utilitarul Aida64 de pe pagina oficiala (daca nu stii modelul placii de baza). A doua din lista e versiune portabila.
http://www.aida64.com/downloads
Pentru puterea sursei, trebuie sa te uiti pe carcasa acesteia.

| vidii a răspuns:

Daca nu sti ce sursa ai poti deschide capacul lateral al carcasei si sa te uiti jos in stanga sau sus in stanga ce scrie pe ea. Chiar daca scrie pe eticheta multi W,si e un producator de slaba calitate atunci sursa este cum zicem noi,o pocnitoare fara protectii,fara nimic. Uita-te pe ea si spune-ne si producatorul,dar si numarul de W
Placa de baza daca nu sti cum se numeste, downloadeaza programul CPU-z, in instalezi, dai pe tab-ul mainboard si acolo scrie numele placii tale de baza, il cauti pe internet si te uiti la socket