| AlexIm123 a întrebat:

Salut tuturor! E normal ca atunci când incarc trotineta electrica, încărcătorul sa se încingă atât de tare in cat nici în mână nu poate fi ținut? Iar atunci când bateria e full se răcește.

10 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Eu sunt electronist cu peste 20 ani experiență
Scrie in datele tehnice de la.producstor care este temperatura maxima pe care are voie sa o degaje.
Oricim toate lucrurile electronice de pe planetă destinate consumatorilor casnici sunt proiectate sa fie utilizate la temperatura ambientala exact de 20grade celsius
Atunci cand se fac testele pentru autorizarea punerii pe piata a unui produs sau echipament electric electronic
Cand se fac testele pentru acordarea marcajelor C E
Aceste teste se executa in laboratoare ce eu fox 20grade Celsius.

Asa că tu il expluatezi impropriu la o temperatura...

Acum sa iti răspund pe scurt :
Daca temperatura lui nu depaseste 49grade Celsius
Este bine

Daca temperatura lui ajunge la 50grade Celsius atunci trebuie sa te ingrijorezi.

Daca temperatura lui ajunge la 51*C
Iar acest lucru nu este specificat in manualul de utilizare fisa tehnica
Atunci poti sa il folosești doar in prize cu diferenția si împământare.

Dacă temperatura depășește 54*C
Si asta nu este specificat in mod clar in manualul de utilizare atunci contactează fabricantul sa vezi ce părere are despre acest lucru.

Daca temperatura ajunge la 55 grade celsius gata devine periculos
Nu prezintă siguranță în expluatare! De cat daca fabricantul isi asuma raspunderea in scris!

Eu am lucrat intr-un laborator de acreditare certificare testare verificare PRAM PAT...
Incercari de electrocomoatibilitate
Măsurări electrice radiații perturbatoare emise si conduse
Unde de soc
Trenuri de impulsuri...
Electrosecuritate

Eu ofeream marcajul C E

Ideea in mare este ca daca fabricanul nu a scris clar si nu isi asuma raspundera atunci nici un echipament nu ar trebui sa depaseasca temperatura de 49 grade celsis
Ca este periculos

| AlexIm123 explică (pentru RxTx):

Ceea ce scrie pe baterie : Model : HLT-180-4201500
Input : 100-240VAC
50/60Hz 2 A Max
Output : Dc42^ ---- 1.5A
Ip20 / RoHS
E încărcătorul original al trotinetei Fundot, și trebuie să o țin maxim 5 ore la încărcat, și am observat că atunci când e la încărcat se încălzește foarte tare iar când mă apropii cu fata de el, s ar simți un miros de încingere, am citit de undeva că și dacă e ținut pe pat se încinge mai tare așa că l am lăsat p parchet, acum nu mi explic motivul, daca mi poți spune cumva daca este normal m-ar ajuta mult că nu vreau sa se ardă sau ceva sau sa explodeze. mulțumesc. In rest trotineta funcționează bine

| Brizbriz a răspuns:

Sa se incinga e normal, insa daca se incinge prea tare atunci se poate strica, sau chiar lua foc
iar cand bateria e full, atunci e normal sa se raceasca, pentru ca nu mai baga curent

| UserRo10 a răspuns:

Depinde de marca. Daca este ultima chinezarie asa este. In incarcator se afla un transformator ce reduce tensiunea rezultand si caldura. Cand e bateria full nu mai trece asa mult curent

| Jessica1235 a răspuns:

Nu cred că e normal să se încingă așa de tare, poate se topesc firele din el (nu știu dacă e posibil laughing) eu îți propun să cauți un alt încărcător puțin mai scump dar mai performant.

| colosseum1337 a răspuns:

Depinde de ce fel de trotineta e, calitatea conteaza happy

| AlexIm123 explică (pentru colosseum1337):

Fundot, am luat o de pe eMAG de vreo săptămână

| colosseum1337 a răspuns (pentru AlexIm123):

Este posibil ca acestea sa se intample din cauza ca e posibil sa fi lasat trotineta mai mult decat trebuia la incarcat, ca si cum ai lasa-o la incarcat peste noapte. Sau chiar si cu doar cateva ore in plus

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexIm123):

La cum arata si cit ai dat... zi mersi sa tina cit are garantie si aia e. Un Xiaomi de-ala entry range nu puteai sa iei? Era tot undeva sub 1500 RON.

| elmeksadin a răspuns:

Nu e ok deloc, neapărat cu ea la service, sa nu se întâmple altele...serios vorbesc.