| ScaryBum a întrebat:

Salut tuturor! Incepem cu componentele din pc meu :
Placa video: msi gforce gt 740 2gb GDDR5 BUS 128
HDD: 500 GB SEAGATE
Ram: 4 gb ddr3 1333Mhz ( si am un stick de 8 gb la care i-am facut ready boost)
Procesor: Intel pentium dual core de 3. 0Ghz ( 3.2 Ghz, i-am facut overclock)
Sursa 450 w. Ok, problema este ca in timpul jocurilor ( grid 2, battlefield 4, gta iv, nfs the run, etc) are momente de circa o secunda, 2 de lag. Merge 5 minute, lag 2 sec, merge 2 minute lag 1 secunda... sper ca intelegeti. Placa video am cumparat-o acum 3 zile si driverul l-am luat de pe site de la NVidia, iar procesorul are pasta termica de acum o luna schimbata ( arctic silver 5) si temp in timpul jocului ajunge la max 45 grade Celius.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cauze care pot fi:
-Windows-ul vechi cu registrii incarcati;
-neinstalarea unor softuri: DirectX, Adobe Flash Player;
-sursa destul de slaba (trebuie sa tii cont ca o sursa da cel mult 70% din cat scrie pe ea. Rare sunt cele ce dau 80%). Poti sa-ti faci un calcul cu cateva programele: http://forum.computergames.ro/......in-pc.html
sau aici: http://www.mygarage.ro/......ursei.html
Si in final: una din pisele computerului da problema. Numai un meserias care vede iti poate spune.

1 răspuns:
| Eduard619 a răspuns:

Daa pc-ul tau nu este unul bomba dar jocurile ar trebui sa iti mearga pe el incearca sa-ti bagi alta versiune de windows.