| metalheart a întrebat:

Salut tuturor! prietena mea vrea sa-si schimbe windows-ul la pc, dar nu stie daca windows 2007 se potriveste calculatorului ei. cum isi da seama daca poate sa-l instaleze sau nu? multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| blacklife997 a răspuns:

Windows 7 seven te referi nu?
te ajut eu!
De ieri varianta BETA a noului OS de la Microsoft, Windows 7, poate fi descarcata gratuit. Cerintele minime de sistem sunt:

frecventa procesor 1GHz (pe 32 sau 64 biti)
1GB de RAM
16GB spatiu pe hard
placa grafica cu 128MB de memorie si suport DX9 (pentru interfata Aero)
DVD-R/W

Acestea nu difera foarte mult de cele pentru Windows Vista, astfel toti posesorii de PC-uri care sunt capabile sa ruleze Vista vor putea face upgrade-ul.
Pentru a afla daca ale aceste compatibilitati
click dreapta pe computer si vezi acolo cred ca stiai si tu de asta! big grin happy

| GGI a răspuns:

E destul de simplu.

fiecare sistem de operare (versiune a SO) are cerinte minime si optime pe care calculatorul trebuie sa le indeplineasca.

Cerinte minime, Windows 7 - 32 biti:

- procesor 1 GHz
- memorie 1 GB RAM
- 16 GB spatiu liber pe HDD
- placa video DirectX 9 cu WDDM 1.0

Cerinte minime, Windows 7 - 64 biti:

- procesor 1 GHz
- memorie 2 GB RAM
- 20 GB spatiu liber pe HDD
- placa video DirectX 9 cu WDDM 1.0

sper ca raspunsul ti-a fost de foloswinking