| cornel97 a întrebat:

Salut tuturor si la multi ani!
O intrebare scurta legata de computere:
Care CPU (procesor) este mai bun : Intel(R) celeron(R) 2.40 GHz sau Intel dual core 1, 6 GHz
fundita

8 răspunsuri:
| vrelian a răspuns:

Dual core este mai bun indiferent ce este celeronul, pentru ca este cu o clasa mai sus. celeron este sub dual core e clra deci este mai bun mai rapid.

| Kylexy a răspuns (pentru vrelian):

Daca celeronul are Hyper-threading dar nu iti suporta placa categoric e mai bun decat dual-core 1.6 daca nu are Hyper-threading e mai bun dual core. acum depinde de mai multi factori:
1.Ce tehnologie de fabricatie are fiecare procesor
2.Ce lchace are fiecare procesor si pe cate cai.

| vrelian a răspuns (pentru Kylexy):

Eu am raspuns direct la intrebare.intrebarea suna clar un celeron care nu specifica ca e dual core, deci este single core si un dual core.omu ce a pus intgrebarea nu a spus nimci legat de tehnologie.de hiper ce mai este si chake si etc.a fost o intrebare simpla deci raspunsul corect e dual core. daca ar fi spus amanunte da.nu pot eu s deduc sau sa ii spun celeron e mai bun cind nu stiu ce are. daca la dual core i-a zis ca e dual core putea sa zica si la celeron ca ar fi nu stiu ce.zic eu. apoi asa am zis si eu cum zici si tu depinde de tehnologie si dual core este cu o tehnologie mai sus decit celeronu.asta prin clasa de procesoare. celeronul este cea mai slaba clasa de procesoare de la Intel. apoi urmeaza dual core, deci estet cu o treapta mai sus.deci clara este mai bun pentru ca are o teh mai buna decit celeronu.iar restul cum am spus nu a specificat modelul de procesor pentru ca atunci da puteai spune clar ce si cum.dar cind spui am un celeron si un dual core, care este mai bun ce raspuns poti sa dai? dual core normal. daca vine cu completari atunci da poti spune mai multe.eu am raspuns la intrebare direct.numai bine

| XYZsnick a răspuns:

Daca Intel celeronul e din seria D(dual core) este mai bun decat un dual core de 1, 6 dar trebuie sa zici modelul exact de procesor de exemplu la 1, 6 pote sa fie un e1260 care e cam slabut.

| XYZsnick a răspuns:

@vrelina nu e adevarat, nu zici doar asa ca e dual core si e mai bun, depinde de chace etc...
uitete aici gasesti modelul si cautati in clasament:
http://www.cpubenchmark.net/midlow_range_cpus.html

| vrelian a răspuns (pentru XYZsnick):

E mai bun oricum ar fi pentru ca e diferenta de tehnologie intre ele.e ca si cum ai spune ca un mercedes clasa C e mai bun ca unul clasa E. ceea ce nu este deloc adevarat.cam asa stau lucrurile si cu procesoarele.clasa celeron este cea mai slaba clasa de procesoare de la Intel. dupa urmeaza dual core si alte coruri apoi i-urile cu generatiile lor bla bla. poti sai pui tu si turbo si ce vrei ca tot clasa C este.dar acum na fiecare cu cel doare.dar cind vrei sa faci o comparatie intre procesoare mergi la Intel pe site si acolo vezi cum sta treaba. apoi omul ce a intrebat nu a dat detalii ce si cum ce chace are sau mai stiu eu ce altceva.era vorba de celeron si dual core.si daca o luam doar asa dupa clasa e clar ca dual core este mai bun.o zi buna si tie.

| pualmea a răspuns:

Ai mai mari sanse cu primul... Acum depinde la ce il vrei dar eu zic ala dual core

| cornel97 explică:

Multumesc ca ati dat la o parte treaba dvs pentru a-mi raspunde la intrebare... puteti sa-mi ziceti unde dau ca sa vad mai multe detalii legate de procesor?