| adiyi a întrebat:

Salut,
va rog mult, cei care ma puteti ajuta, imi apare ecran albastru cu eroarea:
0x0000000A (0x00000813, 0x00000002, 0x00000000, 0x804E40F5)

dupa ce i-am dat o data restart a inceput sa bipaie si i-am dat inca o data restart, pana la urma a mers dar a durat mult pana s-a incarcat so-ul,
puteti sa-mi spuneti cum as putea rezolva, daca pun windows-u din nou sau e o problema hardware, va rog daca stiti sa-mi spuneti, mersi mult

4 răspunsuri:
| Hevnoraak a răspuns:

Poate te pot ajuta, dacă ai win7 intră aici, teoretic merge și in win xp.
C:\Windows\Minidump la tine în pc și dacă ai un fișier care se termină în.dmp, încarcăl aici pe siteul ăsta și dă-mi linkul
http://www.fileshare.ro/
Nu îți face griji nu iți înregistrează nimic important(parole)

| adiyi explică (pentru Hevnoraak):

M-am uitat dar nu gasesc decat un fisier memory.dmp in folderul Windows pe care am incercat sa-l deschid in notepad insa e gol, are 0 kb, inainte sa am probleme am sters din folderul Temp din windows, dar asta nu ar trebui sa fie o problema pentru ca oricum continutul se stergea dupa o perioada de timp,.
nu stiu daca problema nu e hard, sa fi patit ceva vreo componenta, am tras biroul si s-a cam tensionat cablul de la unitate la monitor, unitatea nu a patit nimic, nu a cazut sau suferit vreun soc

| Serginyo a răspuns:

Si eu am patit ceva asemanator cu monitorul si s-a rezolvat.de vina a fost cablul din spatele monitorului care este cuplat la calculator. dupa ce te uiti sa vezi, incearca sa fixezi mai bine cablul si aca tot aceeasi problema o ai, lasa o zi calculatorl stins. daca NU MERGE NICI ASA, TREBUIE SA ITI RESETEZI WINDOWSUL. bafta!

| adiyi explică (pentru Serginyo):

Inainte sa primesc eroarea asta am avut o problema cu cablul de la monitor, s-a cam intins si l-am fixat inapoi dar si la a doua pornire a calculatorului mi-a dat ecran albastru, pana la urma s-a incarcat so-ul dupa restart, la inceput cand face verificarile apare IDE Controller 14/15, inseamna ca nu e bun unul?
o sa scot cablul si il bag din nou, o sa ma uit la toate sa vad cum is, nici ventilatorul nu l-am curatat de ceva vreme de praf