| TEDY2012 a întrebat:

Salut voiam sa va intreb care este cea mai buna firma de harduri si intre HDD Western Digital Blue si HDD Seagate Barracuda ce ati alege?
http://www.emag.ro/......E40QDBBBM/
http://www.emag.ro/......E8G7KBBBM/
acestea sunt linkurile cu cele 2 harduri care m-ar interesa.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu l-as alege pe asta: http://www.emag.ro/......E52F2BBBM/
Are 60 luni garantie si in plus sunt foarte silentioase. De asta am si eu.

| Cronki a răspuns:

Pe majoritatea Sistemelor Brand gasesti harduri Seagate ceea ce inseamna ca sunt de calitate! Si eu folosesc Seagate din 2002 si n-am avut probleme cu ele. As alege Seagate-ul, apoi pentru 100 lei in plus mai primesti 1TB.
Nu pot sa spun nimic de hardurile Western, astept persoane care folosesc astfel de harduri sa-si spuna parerea!

| relian a răspuns:

Cea mai buna firma de harduri nu stiu exact care ar fi daca cele mai bune hacrduri iti pot spune ca sint Samsung, Intel, Kingston, corsair.Acum din cele arate de tine aici cred ca amindoua sint bune.Insa cele mai bune firme sint cele aratate mai sus.Asa mai ieftin dintre ele sint Samsung care sint mult maibune ca seagate sau western. Daar acum depinde si ce bani ai ca ce am aratat eu sus costa ceva mai mult decit ce ai aratat tu aici.Si eu as alege un SSD chiar daca de 120gb in loc de 2-3 TB HDD.Nu se copmara HDD-urile cu SSD-urile.E ca si cum pui o dacie linga un ferari.Dar na acum fiecare cum ziceam ce bani are si cei place.Bafta oricum

| Cronki a răspuns (pentru relian):

Bai ma lasi cu Samsungul tau :)) Este cea mai mare prostie care am putut s'o aud ca "Samsung e mai BUN decat seagate"! Samsung au facut cele mai proaste HDD-uri de pe piata, au avut noroc de Seagate ca le'a preluat uzina din 2011!

TINE MINTE SI SA NU UITI ASTA ca Seagate este lider mondial in unitati de hard disk si solutii de stocare!
Ei au fost primii care au facut harduri cu 7200, 10.000 si 15.000 RPM.
Tot ei au facut primele harduri de 1TB, 3TB, 4TB, si tot ei vor ajunge si la 60TB si tu imi vorbesti de Samsung? :-j

********************************************

1) Magazine unde gasesti harduri 10k si 15k:
http://www.price.ro/index.php?action=product_prices&prod_id=272851&asc=1
2) Compania Seagate este in America, face numai HDD-uri, de aceea sunt mai ieftine! http://en.wikipedia.org/wiki/Seagate_Technology
3) Desi au aparut SSD-urile, o sa gasesti pe piata harduri inca vre'o 10 ani, poate si mai mult!

| relian a răspuns (pentru Cronki):

Tea invitat careva la o ciorba ceva? Du-te la magazine si vezi ce preturi au seagate si ce preturi au Samsung si dupa vii si spui.Bai frina cu mucinici nu stii sa te porti si ai face bine sa raspunzi aluia care a intrebat nu mie ca eu nu am intrebat nimic.Si nu veni pe aici cu povesti daca stii un magazin care vinde ce tu ai spus pe aici liderul tau mondial afratal, vreau si eu harduri de care spui tu de 10 sau 15 mii rpm.Afla ca la magazin nu o sa gasesti hard mai mare de 7200 rpm si deja sa trecut la SSD deci ce spui tu de 10 sau 15 mii nici vorba.Si daca ar fi deja sint depasite sint de domeniul trecutului.In curind HDD-urile nor sa mai existe daca tot te dai mare ca citesti.Deci eu nu vin sa zic ca bati cimpii te rog asa ca idee mergi cu mine la ce magazin vrei tu din ce tara vrei tu, mergem sin america si vreau sa imi arati ca tu cumpweri un HDD de 10 sau 15 mii rpm. Daca tu imi arati ce spui atunci o sa zic damai frina ai dreptate.Afla ca eu sint in america unde cumperi seagate la kg auzi aici sint cele mai ieftine harduri astea segate, pina si un amarit de Toshiba e mai scump.Si afla caeu niciodata nu am vazut nicaeri un asemenea hard de 10sau 15 mii rppm.Asa sa te trezesti si tu din somn sa spui ca exista OZN-uri da multi spun asta si o si cred. Pina una alta fa bine si arata ce ai afirmat arata-ne la noi astia prostii ca la magzine noi sau oricine poate cumpara harduri de care tu spui.Ce au facut ei primii sau n-au facut nu-s curios inteleg matale? Si pune si mai invata sa te porti mai intii savii saintri ninvitta la mine sa ma comentezi pe mine.Cind mai faci chestii de genul asta scuzate ca intervii si spune uite eu am citit asta intro revista si bla bala, dar lamagazine nu sint asa ceva si ce mai spui.Asa se face daca nu stii si daca nu esti invatat sa faci asta atuncistai in banca ta.Eu te iau in orice tara vrei tu mergem la orice magazin vrei tu alegem un HDD cu aceleasi proprietati seagatae si unul Samsung si sa vedem ce preturi au.Esti un mucos care se baga si el in seama pe aici..Arata celui care a pus intrebarea unde e magazinul ala unde poate sa cumpere hard de 15 mii rpm.

| SpecialistIT a răspuns:

Cea mai buna varianta este: http://www.mediadot.ro/......sata3-64mb
Ieftin, rapid, silentios.

Bafta!