| apocaliptic77 a întrebat:

vreau niste pareri avizate, despre acest laptop; http://www.emag.ro/......DQJLGBBBM/

Răspuns Câştigător
| AndreiM77 a răspuns:

Gt840m este de 2x mai puternica fata de hd4000, si da se simte lipsa graficii dedicate in jocuri, in aplicatii care necesita putere grafica.
Acum daca vrei portabilitate alegi laptop.
Eu recomand sa margi pe un desktop, iti poti alege unul refurbished pana in 100lei cu un procesor i5 (p.s. procesorul de laptop nu se compara cu unul de desktop) si pe viitor mai strangi ceva banuti si iti poti cumpara o placa video. E doar parerea mea.

19 răspunsuri:
| AndreiM77 a răspuns:

Laptopul este bun, dar imi poti spune care este bugetul tau? Ca astfel putem alege un laptop dupa nevoile tale si la o performanta maxima in limita bugetului tau.

| apocaliptic77 explică (pentru AndreiM77):

Buget - 1000 ron. stare produs - sh (utilizat, de pe site-uri de vanzari-cumparari). Ma intereseaza calitatea placii de sunet(sunt foarte pretentios, eventual Dolby Home Theater), placa video dedicata, Nvidia, mai recenta decat GT 640 M, procesor Intel Core, cel putin gen. 3. Activitati solicitante pe care vreau sa le duca fara probleme- editare(randare)video, cu Sony Vegas, Photodex ProShow, jocuri, cel mult Asphalt 8. Va beneficia imediat de un SSD Crucial BX.

| AndreiM77 a răspuns (pentru apocaliptic77):

Uite aici ceva:
http://www.cel.ro/......iY3MTQv-l/

Cel drept depaseste cu 89 lei bugetul tau, este cam tot ce am gasit, in 1000 lei nu prea ai ce gasi pentru cerintele tale.

| apocaliptic77 explică (pentru AndreiM77):

Bun,acum o comparatie intre asta, de la cel.ro si asta http://www.emag.ro/......DQJLGBBBM/

| AndreiM77 a răspuns (pentru apocaliptic77):

Nu pot compara. Cel de pe cel.ro este un laptop de business, cu o constructie foarte solida, si cu alte caracteristici laptopurilor din aceasta gama. Are cpu i 5 3320m, unul foarte puternic.
uite aici: http://cpu.userbenchmark.com/......02vsm13661

| apocaliptic77 explică (pentru AndreiM77):

Da, o diferenta de 223 de locuri, intre ele.

| AndreiM77 a răspuns (pentru apocaliptic77):

Bravo ai vazut, si diferenta este mare. Ei, acel procesor, i5 3320m pentru majoritatea nevoilor tale va fi destul de bun.

| apocaliptic77 explică (pentru AndreiM77):

Ultima intrebare; acel cip grafic din procesor (HD 4000), nu se compara cu Nvidia GT 840 M, dar se simte lipsa acesteia?(placii video dedicate)

| AndreiM77 a răspuns (pentru apocaliptic77):

Sau daca un laptop nu iti este bun pentru ceea ce vrei tu (in limita bugetului) potimerge pe varianta unui desktop. Daca ai nelamuriri ma poti intreba.

| apocaliptic77 explică (pentru AndreiM77):

Exclus desktop, volum si consum

| AndreiM77 a răspuns (pentru apocaliptic77):

Cum vrei. Sti cum: portabilitate-laptop
performanta-desktop

| apocaliptic77 explică (pentru apocaliptic77):

Ai funda, se declara castigatoare, rabdarea ta. Multumesc.

| apocaliptic77 explică (pentru AndreiM77):

Ai funda, se declara castigatoare, rabdarea ta. Multumesc!

| AndreiM77 a răspuns (pentru apocaliptic77):

Cu placere.

| AndreiM77 a răspuns (pentru apocaliptic77):

Gt840m este de 2x mai puternica fata de hd4000, si da se simte lipsa graficii dedicate in jocuri, in aplicatii care necesita putere grafica.
Acum daca vrei portabilitate alegi laptop.
Eu recomand sa margi pe un desktop, iti poti alege unul refurbished pana in 100lei cu un procesor i5 (p.s. procesorul de laptop nu se compara cu unul de desktop) si pe viitor mai strangi ceva banuti si iti poti cumpara o placa video. E doar parerea mea.

| Catalinhhh a răspuns:

Salut!
Este un laptop bunicel, acel procesol i-l trage destul de mult in jos, nu-l consider un laptop bun pentru gameing.

| CPAElites a răspuns (pentru Catalinhhh):

Daca te iei dupa han*icapatii care nu stiu cum se scrie gaming, ai sa regreti armanic.

| apocaliptic77 explică (pentru CPAElites):

...stai linistit, stiu sa adun informatii, nu ma arunc asa, una-doua, dar nu pot sa judec omul dupa o greseala-doua. problema e simpla- am un buget de 1000 ron, vreau sa cumpar un laptop cu specificatii decente, de site-urile de vanzari-cumparari. stiu, ma risc dar, si mersul pe jos e un risc.

| CPAElites a răspuns (pentru apocaliptic77):

Il folosesti pentru gaming?

| apocaliptic77 explică (pentru CPAElites):

... cel mult- ASPHALT 8- si editare video. stiu, are o placa de retea slaba, de 100 si un procesor cu 2 nuclee, ca puncte slabe. Altele?