| ro74florin a întrebat:

vreau sa achizitionez o placa de baza de generatie noua. bugetul este 300 ron.ce producator, model etc... i-mi recomandati?

10 răspunsuri:
| alinaalin955 a răspuns:

De ce vrei sa schimbi placa de baza? Are vreo problema?
Ce procesor ai?
Ai memorie RAM DDR 3?

| ro74florin explică (pentru alinaalin955):

Placa actuala(msi 7345-are 6 ani) are memorie ram ddr2, vreau sa pun in ea un...procesor Intel core 2 quad 2. 66ghz, placa video 2gb ddr 3, hdd 1tb 7200rpm...si restul.adica ma gindeam sa iau o placa de generatie mai noua si sa pun componentele(enumerate mai sus) de pe placa veche.merita investitia?

Răspuns utilizator avertizat
| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Da si tu mai multe detalii.

| ro74florin explică (pentru Ag30Fdr4g0nz):

Placa actuala(msi 7345-are 6 ani) are memorie ram ddr2, vreau sa pun in ea un...procesor Intel core 2 quad 2. 66ghz, placa video 2gb ddr 3, hdd 1tb 7200rpm...si restul.adica ma gindeam sa iau o placa de generatie mai noua si sa pun componentele(enumerate mai sus) de pe placa veche.merita investitia?

| alinaalin955 a răspuns (pentru ro74florin):

Ce rost are daca pui acelasi procesor si aceeasi placa video?
Mai mergi cu PC-ul asta asa cum este, intre timp strangi bani pentru componente noi.Trebuie sa cumperi placa de baza, procesor, memorie RAM si placa video, poate si sursa.
Le poti cumpara pe rand.Cum strangi bani pentru ceva cumperi.Eu asa am facut.
Cand ai placa de baza, procesorul si memoria ii dai drumul, pui placa video pe care o ai pana iei una noua.Memorie pui 4 GB, mai poti pune pe urma.
Dureaza ceva pana iti faci un PC dar asta este.
Daca ai acum 300 lei poti lua o placa de baza, te hotarasti pe ce vrei sa mergi, pe Intel sau AMD. Apoi strangi bani pentru RAM(vreo 200 lei).Mai strangi ceva si vinzi placa de baza, procesorul si memoria(cele vechi, le dai la pachet) si cumperi procesorul.
De exemplu te hotarasti sa mergi pe Intel.Cumperi o placa de baza socket 1150(pentru procesoare Haswell), daca pana strangi tu bani apare un procesor Intel mai nou nu este nici o problema abia se vor mai ieftini putin cele de generatie mai veche.

| ro74florin explică (pentru alinaalin955):

Placa video este ddr 3 de 2gb-buna...procesorul este quad 2. 6ghz(i7)-bun.ram am 4gb ddr2(aici ar fi ceva de discutat).de ce sa le mai cumpar odata? voiam doar o placa de baza mai noua.mersi de sfaturi!

| atomescu a răspuns:

Salut,

Eu iti recomand ca in functie de procesorul pe care vrei sa ti-l cumperi sa iti alegi o placa de baza din lista asta: http://bit.ly/1fW2Wq5

Maine vor fi niste reduceri asa ca nu te grabi in seara asta!

| PuFoSeNiEOo a răspuns:

Salut! Uite aici un site: http://www.google.co.in/......http?/url
FUNDA te rog! :)

| ro74florin explică (pentru PuFoSeNiEOo):

Caut placa de baza...nu video!