| Radu_Costin_1985 a întrebat:

Vreau sa boot-ez pe laptop windows 10 dar cand aleg unde sa se instaleze ( in ce partitie) imi spune ca partitia e in format gpt Am formatat partitia si tot asa imi spune. Ce trebuie sa fac?

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Trebuie sa stii ca se vor pierde absolut tot de pe acea partitie sau chiar HDD!
Fa asa : Cand instalezi windows Sterge tot de pe partia care vei instala windows apoi formateaza si instaleaza windows asa sigur va merge! Daca nu merge sterge tot HDD-ul, formateaza-l, creaza 2 sau cate partitii vrei, mai formateaza inca 1 data fiecare partitie in parte apoi instaleaza windows pe una din partitii! Bafta!

| K0sti a răspuns:

Booting from GPT is only supported for 64 bit editions of Windows on UEFI based systems.

| Radu_Costin_1985 explică (pentru K0sti):

Is my Windows 64bit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie.Deci trebuie sa dai oK daca ti se cere, dar sa stii ca din doua partitii sau cate ai, ramane numai una.Hardul tau are initial o singura partitie si ca atare se instaleaza doar in partitia C singura. Dupa ce instalezi windowsul, poti merge la disk manager si de acolo ingustezi volumul partitiei, apoi faci inca o partitie D din disk manager. Salveaza din partitia D sau ce litera are, tot ce ai acolo si apoi instalezi Win pe o singura partitie.