| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Vreau sa fac un mic proiect dintr-o sursa de 650w ce nu imi mai trebuie si vreau sa intreb ce tensiuni stie sa debiteze.
Stiu sigur ca aceasta scoate 12v si 5v pe anumiti conectori, dar ma ajuta sa stiu ce alte tensiuni sunt in mufe pentru a stii cum leg.
Multumesc.
PS: In cateva zile primesc multimetrul si atunci stiu sigur ce am de facut si unde sa masor. Acum concep proiectul

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sursa de calculator scoate 5V si 12V cu amperaj mai mare.
Firele sunt:
- negru = 0V
- rosu = 5V
- galben = 12V
Celalalte fire /tensiuni sunt cu amperaj mic, deci neglijeaza-le.
In schimb, trebuie sa te anunt ca, va trebui sa concepi un circuit pentru pornirea sursei, adica sa simulezi functia de pornire a placii de baza a PC-ului.

| UserRo10 a răspuns (pentru Bula):

Ma interesa mult si acea tensiune de 3.3 care e buna si sura o pornesc facand scurt intre 2 pini. Nu e problema

| sierra1 a răspuns:

Nu e pe ghicite, e pe măsurate deci așteaptă multimetrul

| UserRo10 a răspuns (pentru sierra1):

Nu vreau sa ghicesc in globul de cristal. Credeam ca pe aici exista persoane din domeniul electrotehnic sau electronic si lucreaza printre altele si cu surse pc

| sierra1 a răspuns (pentru UserRo10):

"Stiu sigur ca aceasta scoate 12v si 5v" - altele nu-s!