| Nikolassss a întrebat:

Salut, vreau sa imi fac o achizitie de 2x http://www.pcgarage.ro/ssd/ocz/agility-3-series-120gb-sa ta-iii-25-inch/ si as vrea sa stiu daca sunt bune pentru stocare ca sa scap de hdd si vreau sa fac un raid 0 si vreau sa stiu daca tine filme jocuri etc FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! SSD-urile nu sunt tocmai cele mai potrivite drive-uri pentru lucrul cu volume mari de date. Asta pentru ca ele au un numar limitat de cicluri de citire/scriere. Acest numar se modifica invers proportional fata de volumul de date cu care lucrezi.
Astfel, pentru stocarea datelor voluminoase (muzica, filme, jocuri), personal, recomand folosirea unui HDD.
SSD-urile sunt foarte bune pentru rularea rapida a aplicatiilor. De aceea sunt folosite pentru partita sistemului de operare sau pentru servere care gazduiesc aplicatii web, astfel performantele fiind imbunatatite.

Pe deasupra, nu cred ca o sa simti diferenta dintre SSD si HDD daca vrei sa-l folosesti in felul asta.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat