| anonim_4396 a întrebat:

Salut,vreau sa schimb sursa de la calculator pentru ca este veche si zgomotoasa,in fine, sursa actuala este de 110v/210v 450W-PIV este vreo problema daca o inlocuiesc cu o alta sursa de AC230V 520WATT? sau trebuie tot aceiasi sursa? astept raspuns mersi, funda

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
E suficient 220-230V, asta e tensiunea in Europa la prize, 110 era pentru Statele Unite, nu e necesar.
Cat despre putere, cu cat mai mare cu atat mai bine, cu mentiune ca atat cat are puterea atat consuma pe ora. happy
N-o sa ia probelme, dar nici garantia ca e mai silentioasa, majoritatea se aud la un moment dat daca nu's curatate de praf, eu as curata'o si unge ventilatoarele la actuala.
Bafta

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cauta pe Google si vezi o sursa cu ventilator de 120 mm cu control termic automat, aceste modele sunt mai silentioase. Vezi daca la specificatiile ventilatorului spune daca e "ball bearing" sau "sleeve bearing". De preferat "ball bearing"(pe rulmenti), sunt cele mai fiabile. Merg ani de zile fara probleme. De obicei astea se gasesc in sursele scumpe, nu cele consumer. Asa ca documenteza-te bine inainte de a da banii.

| TrickThis a răspuns:

NU este nicio problema.
Ce buget ai pentru sursa, sau ce sursa vrei sa iei, un link ceva?

| MaurSEF a răspuns:

Salut,era o problema daca vroiai sa cumperi o sursa mai slaba, ce vrei tu sa faci e super bine, doar ca o sa simti schimbarea si pe factura de la curent, in rest nu are ce sa ti se intample, mi; am pus si eu una de 1000 dupa ce aveam de 500 happy. bafta