| Vlafo a întrebat:

Am o rugaminte la cine se pricepe sau mai bun, cine este electrician. Vreau sa cumpar un stabilizator de tensiune, dar problema este ca tensiune de retea, nu creste ci scade, in jurul valorilor de 219V, 217V, 210V, oscileaza, mai ales cand e furtuna sau ploua. Intrebarea mea este daca este bine sa iau stabilizator de tensiune sau sa iau UPS, avand in vedere ca tensiune de retea, cea de 220V, scade. Stabilizatorul stiu ca este de folos atunci cand tensiunea creste dar cand scade, nu stiu nimic. Astept raspuns...

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Stabilizatorul de tensiune (dupa denumire) chiar asta face, stabilizeaza valoarea tensiunii in limitele standardizate +/- 10 % din valoarea de 230 V care este acum tensinea nominala a retelelor de joasa tensiune din Romania.Stabilizatorul va analiza tensiunea de la retea si o va creste sau o va micsora (dupa cum variaza tensiunea retelei) pastrand-o la parametrii mentionati inainte.Problema este stabilirea puterii electrice care vrei sa o utilizezi prin intermediul stabilizatorului (adica suma puterilor elctrice ale aparatelor ce urmeaza sa le folosesti, in watti) astfel urmand sa alegi stabilizatorul.Eu folosesc unul de 25oo de watti, de aproximativ 5 ani si nu am probleme cu aparatele sensibile din casa.Recomandarea ti-o fac din experinta dobandita in domeniu de 25 de ani la ELECTRICA SA

| Vlafo explică (pentru LIN2010):

Va multumesc foarte mult pentru raspuns, stiam de totalul in watti a aparatelor folosite prin intermediu stabilizatorului de tensiune, dar nu stiam ca este bun si pentru tensiune scazuta si pentru ridicata, va multumesc inca odata pentru raspuns si va doresc succes si spor la bani.

| LIN2010 a răspuns (pentru Vlafo):

Pentru putin, respecte.