| myhay999 a întrebat:

Vreau sa stiu cat e puternica este sursa aceasta:Sursa Alnie ATX 12V Model Px-450 de 450W. Vreau sa stiu daca duce o placa video Amd r7 240(1gb ddr5 128-bit) si un procesor Amd FX-6300. Multumesc!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pocnitoare!

| valentin75 a răspuns:

Salut! E o sursa de la care nu poti avea pretentii. Cea mai importanta componenta a unui pc e sursa, una de proasta calitate iti poate strica una sau mai multe componente! Iti recomand una destul de buna, face fata sistemului mentionat mai sus... (poti lua si la 550w...numai sa fie Seasonic).
http://www.pcfun.ro/surse/seasonic/s12ii-620-bronze-620w/

| KissAndor a răspuns:

Salut. Teoretic, sursa de alimentare fiind de 450w, ar tine calculatorul. In practica, cel mai probabil sursa aia de alimentare nu e capabila de 450w mintind pe eticheta, ci va duce vreo maxim 200-250w maxim reali, deci vei supune la niste riscuri acel sistem, ce sa m-ai zicem de sursa care ar putea crapa la o folosire m-ai intensa. Ia-ti ceva de calitate sa aiba ceva certificat daca vrei sa mergi pe ceva no name sa aiba macar 550-600w (ne'reali). Sper sa-ti fie de folos raspunsul in rest cu placere!

| cristian041997 a răspuns:

Exact sursa asta am avut-o si eu pe un sistem mai slab ca si al tau si pot sa spun ca nu am avut probleme.Momentan am o alta placa video(r7 260x 2gb) si mi-am schimbat si sursa cu un sirtec high power 500w(80+bronze) si chiar se vede diferenta dintre cele doua surse.Pentru sistemul tau ti-as recomanda o sursa macar de 400w si de la 80+bronze in sus, tinand cont ca placa aceea nu consuma mult!