| GrigoreCostinel a întrebat:

Vreau sa stiu de ce am nevoie pentru a crea un web-server. Prin acel web-server vreau sa vad de la departare Ex: luminozitate, umiditate, temperatura etc. Vreau si exemple de senzori la un pret accesibil.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu-ti trebuie un web-server pentru accesarea valorilor unor senzori.
Poti folosi centrala unui sistem de alarma conectat la internet, iar senzorii ti le poti face singur sau sa le cumperi. Ai nevoie insa de interfete calibrate pentru masurarea numerica ale valorilor.

| GrigoreCostinel explică (pentru Bula):

Arduino

| Bula a răspuns (pentru GrigoreCostinel):

Da, se poate rezolva si folosind board "Arduino/Genuino Mega 2560", care are si 16 intrari analogice.
Pentru conectarea pe internet poti folosi "Ethernet Shield W5100" si ai nevoie de un IP fix pentru accesare la distanta.winking

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu ajunge un răspuns?

| awspam a răspuns:

Ce vrei sa plantezi de e asa important pentru tine sa ai in permanenta senzori legati? laughing) asa de curiozitate nu ca m-ar interesa laughing)

| GrigoreCostinel explică (pentru awspam):

Nu doresc sa pun senzorii in pamant. Vreau sa ii pun in casa. Pentru a putea vedea ce se petrece cand *** plecat.

| GrigoreCostinel explică (pentru GrigoreCostinel):

Cand sunt plecat.

| eden1986 a răspuns:

Ar fi mult mai usor daca ati cauta toate aceste detalii pe google, yotube...