| Delocimportant a întrebat:

Vreau sa va uitati la aceasta captura de ecran http://s18.postimg.org/6qr2mx1sp/Untitled.jpg, si, acolo unde e zona marcata cu rosu, chiar dinspre marginea imaginii, si sa imi spuneti daca e ceva normal. Captura de ecran e de la laptopul meu, si vreau sa stiu daca e ceva normal ca acea zona sa fie putin mai intunecata, iar, tot acolo, sa fie mai luminata, adica langa zona intunecata. Multumesc

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Captura de ecran e iluminată uniform. Așadar, imaginea trimisă de placa video spre monitor este corectă (aia se scrie în fișier când faci o captură); dar dacă tu în zona respectivă spui că vezi cu diferențe de intensitate luminoasă, e posibil ca lampa care iluminează display-ul tău să fie „pe moarte". Dacă asta vrei să ne arăți, atunci trebuie să fotografiezi (cu un aparat foto! fără bliț!) ecranul, ca să putem comenta la concret.

| Delocimportant explică (pentru mihai69):

Am facut asa cum mi-ai zis. Intr-un loc, asa cam de 2 cm, acolo pe margine, este luminat display-ul, insa mai sus si mai jos este intunecat, precum vei observa si in poza. http://s1.postimg.org/fn01a1qzj/IMG_20150325_125805.jpg

| mihai69 a răspuns (pentru Delocimportant):

Exact cum bănuiam - lampa din spatele panoului LCD nu mai luminează uniform și, dacă te deranjează lucrul acesta foarte tare, ar trebui schimbată. O să vezi, dacă te uiți la o lampă cu neon care e în uz de multă vreme, că în dreptul capetelor apar niște zone mai întunecate - e exact ceea ce se întâmplă și la tine. În fond, lampa aia chiar este un tub cu neon!winking Bine, la monitoarele mai noi, se pun benzi cu LED-uri albe, dar nu cred să ai unul din ăla.
Dacă nu te deranjează prea rău, lasă-l în pace, nu merită cheltuiala (nu e foarte ieftină reparația).
O soluție alternativă - funcționarea pe monitor extern. Are avantajul că poate fi mai mare și mai luminos decât are ecranul, din fabrică, laptopul tău.

| Delocimportant explică (pentru mihai69):

Am laptopul inca in garantie. Deci nu display-ul este de vina, ci acele lampe care il lumineaza? In mod normal, cam dupa cat timp "se duc" lampele la un laptop? Eventual, sa astept pana cand e aproape la final garantia, si doar atunci sa duc laptopul sa mi-l repare? Din ce cauza mi-i s-au "dus" lampele respective?

| mihai69 a răspuns (pentru Delocimportant):

În mod normal, câțiva ani ar trebui să meargă bine. Acum, de ce la tine s-au leșinat mai repede, e greu de spus. Cel mai probabil, piese de proastă calitate. Nu-ți recomand să amâni reparația până aproape de finalul perioadei de garanție (care e conform legii, de doi ani!) - ar putea invoca uzura naturală.
E ca și cum ai avea pretenția ca la o mașină la care ai cinci ani garanție să soliciți să ți se înlocuiască pe garanție cauciucurile după patru ani și nouă luni, că s-au tocit prea mult...

| Delocimportant explică (pentru mihai69):

Am un laptop Asus. Ca si calitate, cum sunt laptopurile de aceasta marca? In pozele ce le-ai vazut, se vede prea bine acel lucru, fiindca, in realitate, de abia se observa. Eu am observat doar pentru ca m-am uitat acolo de foarte multe ori, si mi-i s-a parut ceva suspect. Iti cam trebuie un ochi antrenat, precum s-ar zice, ca sa iti dai seama. Esti super de treaba. Mersi mult pentru tot. Am inca o rugiminte la tine. Eu ma ocup de un blog, cam de 1 an si ceva, si am cam 30 de vizite zilnic, asa ca medie, si cam 20 de vizitatori. Am un articol super bun (in total am cam 20 de articole), care, e pe prima pagina in cautarile Google, si pe locul 2 ca si rezultat. Vreau sa maresc traficul de pe blog. Ce as putea face? Tot secretul consta in publicarea zilnica a cel putin a unui articol? Ce sfaturi mi-ai putea oferi? Acesta e blogul, daca vrei sa "arunci" o parere: http://tibibloggerul.wordpress.com/ Mersi mult pentru tot.

| mihai69 a răspuns (pentru Delocimportant):

Regret, la bloggerit nu mă pricep defel. Și nici la sfaturi despre SEO. Sunt forumuri specializate pe temele astea, mergi acolo și vei obține informații utile și calificate.