| DavisDRIFT a întrebat:

Salutare, aș vrea să știu dacă s-ar potrivi o placă video la PC-ul meu.
Procesorul meu: AMD Athlon 64 X2 4200+
Placă de bază: ASRock N68C-GS FX (CPUSocket)

E compatibilă această placă video cu PC-ul meu? Dau fundă.
http://www.pcgarage.ro/placi-video/asus/geforce-gt-610-2 gb-ddr3-64-bit-1/

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Procesorul e complet depasit, platforma e moarta. Pentru net/fb/filme/joace light inca merge, desigur, dar nu are sens sa dai 160 RON pe o placa video noua care e o nulitate absoluta in jocuri cind ai putea de 100 RON sa iei o placa video perfecta pentru configuratia ta (un HD 4770, de exemplu) si iti mai ramine sa adaugi ceva RAM.

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Placa de baza este una vechi dar buna.
Orice placa video teoretic merge pe orice placa de baza.
Dece Teoretic unele nu o sa functioneze la treaga ei capacitate de asta.

1 Legat de raspunsul tau este Da Merge aceea placa video la placa de baza.

2 Merge sa faci Upgrade diferenta de placa video integrata cu placa video care vrei sa o achizitionezi este aparent aceeasi diferenta de performanta numai un singur lucru nu au in comun (Placa video integrata are 256Mb iar aceea are 2Gb).
Iar Diferenta nu o sa fie mare poti juca anumite chestii care cereau mai multa memorie ram de la placa video si atat restul performantelor este aceeasi.

3 Mai bine lasi sa ruleze placa video integrata ca diferenta o sa fie de 2-5Fps Max si poti rula un jocul care nu puteai sa te joci cea integrata la marimea Monitorului tau.

4 Recomandarea mea este in felul urmator pune banuti deoparte si cumpara o placa de baza si un procesor bun si o sursa sa tine sistemul noua generatie skylake (poti sa ei si un pentium nu-i o problema poti rula si navicat orice program sau joc fara probleme).
PSbig grinaca vrei sa iti faci un pc intr-un buget redus zi-mi de cati bani poti dispune sau vrei sa achizitionezi si eu iti voi face (poti zice si ce componente nu vrei sa achizionezi sau de care dispui).