| Bogdanel_8205 a întrebat:

Salutare. Am și eu o intrebare. Dacă ar putea să îmi spună de ce pe camerele de filmat, microfoanele dedicate sunt / pot fi montate pe partea dreaptă a camerei și respectiv operatorului (cand camera este văzută din spate)? Acolo "a mai rămas loc liber când au făcut" prima cameră de filmat sau poziționarea este foarte bine gândită, cu scopul de a putea capta cât mai bine sunetul?

1 răspuns:
| cby a răspuns:

Este irelevant, in principiu acele microfoane sunt omnidirectionale, adica capteaza sunetul din orice directie. Mai nou au aparut microfoane "inteligente" care odata cu folosirea zoom-ului intra in functiune un microfon directional pentru a prinde sunetele din directia scenei fimate.