| Arsene24 a întrebat:

Am o mica problema cu Wireless-ul de acasa. Acum cateva zile a incetat sa mai functioneze normal, in sensul ca, unele aplicatii dupa orice telefon/tableta (android) nu mai functioneaza, aplicatii cum ar fi (JustDanceNow, Summoners War etc. ) dar mai sunt si aplicatii care inca merg (Facebook, Whatsapp, Youtube ), ( Nu fac reclama acestor aplicatii le-am dat drept exemplu poate totusi ajuta mai mult ). De ce spun ca problema este la router-ul meu? Pentru ca am incercat toate aplicatiile pe alte retele wifi si au mers perfect. Si nu pot spune ca este doar telefonul meu, am incercat atat tableta cat si telefoanele altor prieteni si au avut aceeasi problema cu aceleasi aplicatii. Am contactat si firma de la care am internet iar ei mi-au spus ca nu pare a fi nici o problema cu internetul. Stie careva din ce motiv e posibil sa nu mearga?

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ai dat si tu un restart la routerul ala, sau vrei sa venim noi sa-ti dam?

| Arsene24 explică (pentru K0sti):

Restart da, i-am dat si resetare. Nici una dintre ele n-a mers

| K0sti a răspuns (pentru Arsene24):

Ma indoiesc ca routerul tau are afinitati doar la unele programe...

| Arsene24 explică (pentru K0sti):

Chestia e ca inainte functionau, n-aveam nici un fel de problema pana acum 5 zile. Si nu e vorba doar de telefonul meu sau tableta, oricare alt telefon are aceleasi probleme la aceleasi aplicatii

| K0sti a răspuns (pentru Arsene24):

Ai 2 variante:

1. Daca ai laptop, baga cablul de retea si fa un hot-spot, dupa care probeaza si vezi daca merge: http://www.epasystems.ro/hotspot-wi-fi/
Deci fara router!
2. Ai un virus pe router, exista virusi de router, mai exact, el sta pe calculator, dar afecteaza routerul, schimba setarile la router! Si mai exact, ti-a schimbat anumite DNS-uri, de aia unele site-uri nu merg!