| Stefan123x a întrebat:

Salutare!
Am o placa de ram 4 gb 2133mhz si vreau sa imi mai cumpar una, insa cele de 2133 nu mai sunt in stock plus ca cele de 2400 sunt mai ieftine acum.
Daca o pun pe cea de 2400 se face automat downgrade le 2133mhz?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca placa de baza suporta 2400 ea va merge cu frecventa de 2133 dar nu-i bai. Daca placa de baza nu suporta 2400 Mhz nu va functiona.

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In afara de ce a spus dannyel...

cand cumperi noua placuta, vezi sa aiba aceleasi latente cu placa pe care o ai deja.
Si acelasi voltaj, daca te referi la DDR3 (exista placi DDR3 la 1.35 sau la 1.5V,... trebuie sa vezi de care ai tu.)

Daca te referi la DDR4, afirmatia de mai sus e irelevanta, pentru ca functioneaza cu un singur voltaj.

| Stefan123x explică (pentru NLS):

Ok, e DDR4, insa latenta parca este acel CL, corect? Nu mai tin minte, si daca da trebuie sa aiba acel CL identic?

| NLS a răspuns (pentru Stefan123x):

In imaginea din stanga observi latentele (si a patra valoare e timingul)

https://goo.gl/images/HM8D4A

| dannyel86 a răspuns:

Da, memoriile vor functiona la performantele placutei ram cu frecventa cea mai mica.
Intai asigura-te ca frecventa 2400 mhz e suportata de placa de baza, ca sa nu o cumperi degeaba.