| pitzyy86 a întrebat:

Salutare. Am o problema cu un memory stick silicon power de 36 GB: de ceva vreme nu mai pot pune nimic pe el desi are spatiu liber 11GB. Pot doar vizualiza si copia ce e pe el, la orice alta optiune imi spune ca e protejat la scriere, chiar si la formatare. Am incercat formatarea cu o gramada de utilitare si n-am reusit nimic. Aveti vreo solutie?

6 răspunsuri:
| cosmon a răspuns:

Depinde ce vrei s apui pe el. daca fisierul respectiv are mai mult de 4 gb nu e de mirare ca nu merge daca stickul e optimizat pentru quick removal! O solutie ar fi sa salvezi ce aveai important pe el si sa il reformatezi sa vezi daca isi revine!

| costymaximus a răspuns:

Uite aici ceva util www.videotutorial.ro/? p=472
sau www.videotutorial.ro/? p=500

| unicka a răspuns:

Incearca sa copiezi ce ai pe stick pe calculator, pe urma stergi tot de pe stick si sa dai dupa ce ai sters de pe stick sa intri in proprietati>customize>restore defaults>apply>ok. Ar trebui sa mearga! daca nu merge asa poti sa dai oricand un scan la stick cand il bagi in calculator : faci click dreapta, pe urma dai SCAN partitie x si vezi daca cumva ai vreun virus. bafta

| florinreiki a răspuns:

Solutie nu cred ca mai exista deoarece ai luat un virus care ti a mancat restul de spatiu care totusi este liber.

| blackwasp a răspuns:

Am tradus mai jos o soluție gasită pe un forum pentru această problemă:

Buton Start - Run - "regedit"

Navighează la HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/StorageDevicePolicies
În panoul din dreapta caută "writeprotect"
Resetează acea valoare la 0

Repetă la fel pentru ControlSet001 și ControlSet002 dacă ele există.

Apoi dacă tot nu merge dă un Restart.

| pitzyy86 explică:

Am rezolvat problema. Multumesc pentru raspunsuri dar nu m-au ajutat.