| Catalin77945 a întrebat:

Salutare,am o problema la hard disk si trebuie sa il schimb doar ca nu imi dau seama care ar fi compatibil, gen cum vad daca are SATA 3 sau 2?

Răspuns Câştigător
| SanL a răspuns:

Ia-ti SSD in primul rand. Diferenta e fantastica fata de HDD-urile mecanice.
Indiferent de ce sata ai SATA, SATA 2 sau SATA 3 componentele isi vor ajusta viteza in functie de capacitatea cea mai mica existenta.
La cum arata mufele nu sunt diferente intre ele difera doar latimea de banda.
SATA - viteza de transfer de 150 megabytes pe secunda
SATA 2 - viteza de 300 MB/s
SATA 3 Latimea de banda aproximativ 600 MB/s.Viteza necesara pentru SSD-uri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SanL):

De fapt vrei sa zici 1.5, 3, si 6 Gbps.

| SanL a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ceea ce zici tu, GabiDumitrescu, e altceva. Daca vrei sa te documentezi citeste aici: https://www.howtogeek.com/219685/what-is-the-actual-speed-of-sata-3/
E vorba de un algoritm de "comprimare". Trece 600 Mb/s "fizic" dar pentru ca sunt "comprimati" si apoi "decomprimati" se ajunge la ce zici tu. Dar nu asta e tema topicului.
Si daca trec 6 Gbps oare de ce SSD-urile au viteza de scriere de aprox 500 MB/s? Si abia acum au ajuns la cca 3000Mb/s? Ca "e mai slabe" decat cablul?;)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SanL):

Bati cimpii. Alea sunt vitezele de transfer ale interfetelor SATA. Viteza MAXIMA care e atinsa cand se scrie/citeste din bufferul discului, de obicei - fie el HDD, fie el SSD. 1.5 Gbps inseamna, in Mb/s, 187.5, daca e vorba sa ne spargem in cifre exacte. Nu mai amesteca Gigabit cu Megabyte! https://www.gbmb.org/gbps-to-mbs

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi ce scrie pe acesta vechi care vrei sa il schimbi, are o etichetă, citeste ca acolo scrie, sau te duci cu hardul la un magazin de specialitate componente de calculatoare, si ăia de acolo vad si cunosc ei ce tip de hard este ce model si i ti va da ceva original.

| Daniel323 a răspuns:

Cumpara un ssd si gata.Te gandesti prea mult.