| Ioan489 a întrebat:

Am o unitate pc care incepe sa bipaie atunci cand intru in gaming cu ea doar pe anumite jocuri care necesita mai multe resurse... Si totul ruleaza perfect. Am desfacut cooler-ul de la procesor si am vazut ca partea procesorul este acoperit de pasta aproximativ doar pe o jumate, deci jumate de procesor nu dispune de pasta ( se afla si ceva pasta pe partea de sus a cooler-ului )... Cum ar trebui sa arate pasta termoconductoare pe procesor dupa ce am desfacut cooler-ul ( ca sa imi dau seama daca trebuie reaplicata )? Bipaitul ar putea fi din cauza faptului ca procesorul nu sar racii corespunzator? Ar trebui sa reaplic pasta?

10 răspunsuri:
| BogdanM275 a răspuns:

Cel mai probabil da, atat procesor cat si partea de jos a coolerului care intra în contact cu procesorul trebuie sa fie acoperite, cu pasta termoconductoare.

| Bizon95 a răspuns:

Nu conteaza cum ar trebui sa arate pasta
daca e numai jumatate, trebuie curatata de tot si de pe procesor si de pe cooler si apoi pusa alta, pentru ca 99.99% ca NU ai acelasi tip de pasta si e o idee proasta sa le amesteci

in alta ordine de idei, beep-aitul ar putea fi din alte motive, la temperaturi mari nu prea am auzit de beep-ait, ci de inchis direct calculatorul
beep-ul ar putea aparea in schimb din cauza lipsei de curent, in jocuri placa video consuma si de 5 ori mai mult decat normal

temperaturile si tensiunile le poti vedea cat de cat cu un program ca hwinfo sau aida64

| Ioan489 explică (pentru Bizon95):

Oricum, o sa schimb pasta. Bipaitul incepe dupa aproximativ 20min in timpul numai unor anumitor jocuri, de exemplu metro exodus. Nu am avut nici o problema cu alte titluri "mari" din 2019. Dar recent mi s-a intamplat ca bipaitul sa inceapa imediat la pornirea unui joc in care nu mi s-a intamplat niciodata sa bipaie, si acest sunet a continuat sa se auda si dupa ce am inchis jocul respectiv... Pana in momentul in care am inchis pc-ul. Nu cred ca nu primeste suficient curent.

| Bizon95 a răspuns (pentru Ioan489):

Jocurile pot sa fie sau nu optimizate
optimizarea costa bani seriosi
am jucat Crysis 2 pe un calculator pe care a mers incredibil de bine, fara vsync sarea bine de 100fps, pentru ca jocul e foarte, FOARTE bine optimizat, in schimb jocul Rage a mers ca o cizma, cu toate la minim si cu o grafica mult mai slaba, aveam 25fps si caderi repetate de fps

deci cand jocul nu e optimizat, placa video e frecata mult mai tare, se incinge mai tare si mai ales consuma mai mult, chiar mult mai mult

| Ioan489 explică (pentru Bizon95):

Intr-adevar. Acum, daca poti sa-ti dai cu parerea... Cum am spus, am scos cooler-ul si l-am introdus inapoi. Imediat dupa pornirea unitati a inceput sa bipaie... bipaituri scurte, unul dupa altul, rapide si in continuu. Niciodata nu a mai facut asa. Clar ca ar putea avea dea face cu faptul ca am scos si introdus cooler-ul. Ce crezi? Ce are putea sa aiba?

| Bizon95 a răspuns (pentru Ioan489):

Ai schimbat pasta termoconductoare?!?
daca scoti si reintroduci cooler-ul, aia se poate duce, mai ales daca e uscata, SIGUR nu mai are contact termic

| Ioan489 explică (pentru Bizon95):

Chiar nu am schimbat-o inca... doar am scos cooler-ul si l-am bagat inapoi. Deci da poate nu mai are contact termic. O sa o schimb cat mai curand...

| Bizon95 a răspuns (pentru Ioan489):

99% ca nu mai are, confirmat de beep-urile alea

| Ioan489 explică (pentru Bizon95):

Am schimbat pasta si tot asa face

| Bizon95 a răspuns (pentru Ioan489):

Service atunci, e clar ca ai o problema
posibil cu placa de baza, sau sursa (sursele se consuma in timp)