| Wickkie a întrebat:

Salutare. Am pe laptop un ssd de 24 si un hard de 1 tera.
Pe ssd nu am cum sa pun windows 8.1 pe 64 deoarece raman fara spatiu ca in momentul de fata.
1. Vreau sa instalez pe hard windowsul de cati gb sa fie partitia;
cate partiti sa fac din hartdul de 1 tera si de cat fiecare.
2.La ce pot folosi ssd in afara de a instala windowsul?

Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

Eu iti recomand sa nu folosesti SSD-ul decta pentru sistem. Unitatea de stocare date va fi un hard disk (in cazul tau 1TB).
SSD-ul e de 24 GB? Daca e asa s-ar putea sa nu poti pune nici Win 7 x64.
Win 8 e o mizerie iar recomandarea mea este sa instalezi 7 cu incredere. Macar este mai stabil.
In general e bine ca partitia de sistem sa fie suficient de mare incat sa acopere ca spatiu cu o rezerva serioasa de GB inclusiv instalarile programelor pe care le folosesti. Daca instalezi vreun joc fa-o in partitia de date. Eu asa fac... si e ok.
Inca ceva... Nu iti fa mai mult de 2 partitii pe acel disc de 1 TB.