| Edyez a întrebat:

am o problema cu windowsul, am 3 partiti ( pe una am pozele, pe una windowsul si pe una un joc [am doar unul] ) si am 2 partiti NEalocate una de 55gb si una de 64gb + inca 2 de 5 gb fiecare, cum fac sa bag tot spatiu asta in windows si in partitia cu jocul? unde sa bag memoria asta ca sa ruleze jocul mai bine in partitia cu jocul sau in partitia cu windowsul? de ex in windows am liber numai 19gb si alea is partiti nealocate de 55 si 64gb + celelalte 2 si nu inteleg cum sa fac sa transferi toata memoria in acele 2 partii, daca stiti o rezolvare, va rog frumos, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Rommeo a răspuns:

Pai si atunci la ce ai mai raspuns daca nu ai dat un raspuns complet. Doar asa ca sa-ti creasca raiting-ul, nu? off sunt foarte multi aici care se baga in seama doar pentru a obtine punctaje, rating-uri si alte cele.
Uite aici Edyez un tutorial pe aceasta tema.
https://www.youtube.com/watch?v=OSwJp8hMdmo

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,stiu.Exista probleme si o sa trebuiasca sa faci cateva procese. enervane.E enervant. Mi sila sa explic ca dureaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rommeo):

E un raspuns de genul "da-mi mesaj daca vrei sa vorbim calumea" nu sa iti raspund aici si sa nu ma bagi in seama.

| Edyez explică (pentru Rommeo):

Mulțumesc frumos, mi-a fost de mare ajutor băiatul din video cat și tu, daca nu erai tu nu aflam de acel video prea curând.happy

| Rommeo a răspuns (pentru Edyez):

Cu mare placere.

| Rommeo a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si atunci la ce ai mai raspuns daca nu ai dat un raspuns complet. Doar asa ca sa-ti creasca raiting-ul, nu? off sunt foarte multi aici care se baga in seama doar pentru a obtine punctaje, rating-uri si alte cele.
Uite aici Edyez un tutorial pe aceasta tema.
https://www.youtube.com/watch?v=OSwJp8hMdmo

| LinxCont a răspuns:

Rommeo a dat un raspuns foarte bun. Cu programe "manager de partitii" cum e http://www.partitionwizard.com/download.html se pot uni partitiile alaturate, deci celea care sunt una langa cealalta.
Windows-ul Vista, 7, 8 10 are 2 partitii, una mica de 100MB sau mai mult, dar sub un GB, fara litera care nu se vede in Explorer neavand litera si o partitie mai mare de ordinul zecilor de GB, de regula in jur de 100GB pe care se afla windows-ul, apoi in afara de acestea doua mai pot fi si alte partitii, de obicei una cu "date" unde tinem poze, filme si asa mai departe.
Cele 4 partitii nealocate sunt de fapt spatiu liber si pot fi incluse in partitiile cu care au o margine comuna. Folosind partitionwizard, dand click dreapta pe o partitie care are langa ea un spatiu liber sa zicem in dreapta si alegand Move/Resize se deschide o fereastra in care putem trage marginea din dreapta a partitiei pe care dorim sa o marim peste spatiul liber din dreapta apoi dam OK si Apply din stanga sus. In felul asta marim o partitie cu spatiul liber fie din dreapta, fie din stanga, fie din ambele parti stanga si dreapta daca exista spatiu liber.

| Edyez explică (pentru LinxCont):

Te rog frumos daca ma poti ajuta tu sau chiar altcineva, am urmat un tutorial ca al tau, doar ca cu programul easeUS partition, bun, am ajuns la etapa in care am dat pe partitia cu windowsul ( pentru ca in ea am vrut sa adaug acel spatiu nealocat ) click dreapta si am dat move/resize iar de acolo habar n-am cum fac sa bag memoria din spatiul nealocat in D ( partitia cu windowsul ), nu pot intelege. Si pentru cineva care stie, eu am windowsul in partitia D si nu in C, are ceva? nu de alta dar am observat ca majoritatea il au in C.

| LinxCont a răspuns (pentru Edyez):

Ar trebui niste imagini puse pe http://postimages.org/ sau pe http://imgur.com/ cu partitiile din easeus sau din partition wizard pentru a vedea cum sunt aranjate partitiile. Nu e nici o problema daca windows-ul e instalat in D. Trebuie sa se pastreze literele daca sunt programe instalate si in alte partitii, altfel daca se schimba literele, programele nu mai gasesc calea fisierelor si se blocheaza, nu mai merg. Inainte de a face modificari la partitii, e bine sa avem pregatit si un stick sau DVD pentru reinstalarea windows-ului. Daca ceva nu merge bine, daca apare o pana de curent sau un alt tip de blocaj, e posibil sa nu mai porneasca windows-ul si sa fie nevoie sa il reinstalam.

| LinxCont a răspuns:

Exemplu de marire a partitiei spre dreapta unde e spatiu liber

http://www.youtube.com/watch?v=jUnLuDyeY6A

Poate fi nevoie de restart, se da restart si se asteapta sa termine.